Marmara Denizi'ni tehdit eden müsilaj sorunu bitti mi?

Marmara Denizi, kısa süre önce yüzeyini kaplayan deniz salyası (Müsilaj) nedeniyle adeta can çekişiyordu. Peki, Marmara Denizi’ndeki müsilaj bitti mi? Yüzey temizlendi, derinlerde durum ne?

Geçtiğimiz kasım ayından bu yana Marmara Denizi’nin yüzeyini kaplayan ve derinlerini saran deniz salyası (Müsilaj) tehlikesi nihayet son buldu. 

İstanbul, Adalar ve Tekirdağ’ın yanı sıra Çınarcık, Bursa, Erdek gibi bölgelerde de yoğun olarak görülen müsilaj temizlendi. İşte Marmara Denizi'ni esir alan müsilaja dair son durum…

Bakan Kurum konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Marmara Denizi'nde müsilaj temizleme seferberliğinde 1 ayın geride kaldığını ve güzel gelişmeler olduğunu belirterek, "Denizimizde, toplanacak miktarda müsilaj olmaması nedeniyle 7 Temmuz'da temizlik çalışması yapılmadı. Marmara'mız artık dünden daha temiz ve mavi" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Emin Birpınar ise Marmara Denizi'ndeki müsilajın yayılma haritasını TBMM'de kurulan Araştırma Komisyonu'nda paylaştı.

Mayıs ayında müsilajın yayıldığı alanın 12 bin 741 hektara kadar çıktığını belirten Birpınar, şu anda ise sıfıra yakın olduğunu söyledi.