Marmara Denizi’nin eski haline gelmesi 5-6 yılı bulabilir

Marmara Denizi’ndeki müsilaj sorununa çözüm olabilecek temizleme çalışmaları başladı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, hayata geçirilen temizlik seferberliği planıyla Marmara Denizi’nin 5 yıl içinde eski haline geleceğini açıkladı.

Halk arasında deniz salyası adı verilen müsilaj tehlikesi her geçen gün biraz daha büyüyor. Marmara Denizi’nin yüzeyini kaplayan ve derinlerini bir tül gibi saran müsilaj tehlikesinin önüne geçebilmek için yapılan çalışmalar sürüyor.

Son olarak Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, TRT Haber’de canlı yayımlanan Özel Röportaj programında Marmara Denizi’ndeki, müsilaj sorununa ilişkin açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtlayan Kurum, müsilajla ilgili gereken çalışmaların yapıldığını ve yapılmaya devam edeceğini kaydetti.

Kirliliğin ana nedenini belirlemeye yönelik yapılan çalışmaların sonuç verdiğini ve bundan sonraki süreçte atılacak adımların belirlendiğini kaydeden Kurum, ''Belediyelerimizin, hocalarımızın katıldığı Marmara bölgesinde ne kadar il varsa yetkililerin katıldığı bu çalışmayı yaptık. 22 maddelik bir eylem planı açıkladık. Marmara en sıcak denizimiz konumunda. Deniz sıcalıklığı 2,5 derece arttı ve sıcaklığın artması müsilaj oluşumunda ana etkenlerinden biri’’ dedi.

‘’MARMARA DENİZİ 5 YIL İÇİNDE KENDİNE GELECEK’’

Ayrıca Marmara Denizi'nin durağan yapısının da müsilaj oluşumuna etkisi olduğunu belirten Bakan Kurum, ‘’Azot ve fosfor da oldukça bol. Denizdeki mikroorganizmalar azot ve fosforu yiyerek şişiyorlar. Bunlar öldükten sonra denizin yüzeyine çıkıyor. Evsel ve sanayi atıklardan kaynaklı denize bırakılan kirlilik etkili oluyor. Yayılı kaynaklar var. Zirai kaynaklar, hayvansal atıklar, gemiden kaynaklı kirleticiler var. Mikrobiyolojik kirlilikler öne çıkıyor’’ ifadelerini kullandı.

‘’Azot miktarını azaltmak bilim insanlarımızca bize tavsiye edilen bir yöntemdi’’ diyerek sözlerini sürdüren Bakan, ‘’Marmara Denizi 5 yıl içinde eski haline gelecek. Bilim insanlarımızın katkısıyla hem denizin yüzeyinden hem altından numuneler aldık. Arıtma tesislerinin incelemesini yapıyoruz. Bu çalışmalar netince 22 maddelik bir eylem planı hazırladık" dedi.