Akdeniz’in Las Vegas’ı Maraş

Bir dönemler Akdeniz’in incisi olan KKTC’nin Maraş şehri, 1974 yılından beri kapalı durumda. BM kararıyla kapatılan şehrin tekrardan açılması gündeme geldi. Peki şehir eski ihtişamına dönebilir mi? Tekrardan adanın ve Akdeniz’in önemli turizm lokasyonlarından biri olabilir mi? Maraş için yapılması gerekenler neler?

Kuzey Kıbrıs Türki Cumhuriyeti’nde (KKTC) yer alan ve 1974 yılından beri yerleşime kapalı olan Maraş bölgesi hükümet kararıyla kullanıma açılacak. 45 yılı aşkın süredir tel örgülerle çevrili ve askeri koruma altında olan yerleşim bölgesine giriş çıkışlar da aynı yıldan beri kapalı durumda. Bir dönemler Akdeniz’in Las Vegas’ı olarak anılan Maraş bölgesi 45 yılı aşkın süredir ‘Hayalet Şehir’ olarak anılıyor.

1974 yılında Kıbrıs Harekatı’nın ardından Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca KKTC’nin Gazimagusa şehrinde bulunan Maraş hem yerleşime hem de iskana kapatıldı. Maraş’ın iskana ve yerleşime kapatılmasıyla birlikte turizm açısından dönemin en önemli uğrak noktalarından biri tozlu tarih sayfalara itildi. 1974’den önce Akdeniz’in ne ünlü tatil merkezlerinden biri olan Maraş, şu sıralar Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen ve Kıbrıs adasını ikiye ayıran "Yeşil Hat" tampon bölgesi olarak kabul ediliyor. İçerisinde BM'ye ait bir adet bina bulunuyor. Yaklaşık 400 metre ilerisinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne (TSK) orduevi yapılması için tahsis edilen altı apartman bulunuyor.

Maraş’a (TSK) mensupları ile orduevinin yakınında bulunan kız öğrenci yurdunda kalan öğrenciler dışında girişi tamamen yasak. Turistlere de kapalı olan bölgeye askeri kartı olanlar, yurtlarda kalanlar ve kayıtlı taksiciler dışında hiçbir şekilde sivil araç ve yaya Maraş bölgesine alınmıyor. Fakat zaman içerisinde bölge yağmacıların uğrak noktalarından biri haline geldi.

100 MİLYAR DOLARLIK ARAZİ

Yalnızca arazi değeri 100 milyar doları aştığı tahmin edilen şehrin turizm yönündeki yapılanması 1960 yılında başladı. 1970’lerde Kıbrıs adasındaki otellerin yüzde 50’sinden fazlası 6.5 kilometre deniz kıyısı olan Maraş’ta bulunuyordu. Yalnızca bu bölgenin otel yatak sayısı, bugünkü KKTC’deki toplam otel yatak sayısına (10 bin yatak kapasitesi) eşit bir kapasiteye sahipti. Ayrıca şehirde 3000 civarı büyüklü küçüklü ticari iş yeri, 99 eğlence merkezi, 25 müze, 24 sinema ve tiyatro, 21 banka, 2 spor tesisi bulunuyordu. İş merkezlerinin dışında şehir genelinde 4469 ev, 143 resmi daire, 9 kilise, türbe ve mezarlık, 8 okul bulunuyordu. Bu bölge tek başına özellikle 1973 yılında bütün Kıbrıs’ın turizm sektöründeki toplam gelirinin %53,7’sini sağlıyordu.

Döneminde bölgenin turizm üssü olan Maraş, dünyaca ünlü film artistlerinin uğrak noktalarından birisiydi ve dünyanın ilk 7 yıldızlı oteline sahipti. 1970-1974 yılları arasında en parlak dönemini yaşayan şehirde bulunan ünlüler arasında Sophia Loren, Elizabeth Taylor, Richard Burton, Raquel Welch, Brigitte Bardot gibi sanatçılar yer alıyordu.

MARAŞ TEKRARDAN AÇILACAK

Akdeniz’in uyumayan noktalarından biri olan Maraş, Kıbrıs Harekâtı ile birlikte uykuya daldı.  BMGK’nin aldığı kararlar tanımlanan kişiler dışında girişlere çıkışlara kapatılan bölge, bugüne kadar takas amaçlı bir siyasi koz olarak tutuluyordu. Savaşın ve anlaşmazlıkların simgesi gibi, 39 yıldır terk edilmiş vaziyette ve kapalı duran Maraş’ın tekrardan açılması gündeme geldi.

KKTC Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Kudret Özersay, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından 1974 yılından beri kapalı olan ‘Maraş’ kenti hakkında açıklamada bulundu. Kamuoyunu bilgilendirmek amacı ile Bakanlar Kurulu toplantısı bitmeden basının karşısına çıktığını belirten Özersay, "Bugün Bakanlar Kurulunda kapalı Maraş konusu da değerlendirildi. Artık kapalı Maraş konusunda somut bir adım atılmasının zamanı gelmiştir" dedi.

Konu ile ilgili uzman bir ekip oluşturulacağını belirten Özersay, "Bu çerçevede uzman bir ekip oluşturarak bu alan içerisinde bilimsel bir envanter çalışması yapılması için harekete geçme kararı aldı Bakanlar Kurulu. Uluslararası alanda faaliyet gösteren isimlerden de yararlanarak oluşturulacak olan ekip kapalı Maraş’ta yer alan tapu kayıtları, taşınır ve taşınmaz mülklerin durumu, vakıf mallarının saptanması, alt yapının durumu, çevre açısından risk taşıyan hususları içerecek kapsamlı bir envanter çalışması yapmakla ve bunu başbakan yardımcılığı ve bakanlığa raporlamakla görevlendirilecek" ifadelerini kullandı.

10 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

1974 yılından beri kapalı olan Maraş’ın, tekrardan eski ihtişamlı günlerine dönebilmesi ve diğer turistik bölgeler ile yarışabilmesi için insanüstü bir gayret gerekiyor. Bir dönemler Akdeniz'in Las Vegas'ı olarak bilinen Maraş, şimdilerde 'Hayalet Şehir' olarak biliniyor. Şehrin tekrardan uyandırılması için insanüstü gayretin yanında bir de 10 milyar dolarlık yatırım gerekiyor.