Malta kripto para düzenlemeleriyle yatırımcıyı kaçırdı

Hızla artan kripto para kullanımı ve Blokzincir teknolojisi tabanlı işletmeler, hükümetleri bu alanlarda yasal çerçeve sunmaya itiyor. Özellikle 2019 yılında yaptığı girişimlerle “Blokzincir Adası” olarak anılan Malta ise kripto paralarla ilgili düzenlemeleri ortaya koyan ilk ülkelerden. Dünyanın her yerinden yatırımcıları çeken Malta, kripto para girişimleriyle bir kez daha yatırımcıların gözdesi. Ancak son dönemde ülkenin kripto para borsalarına olan tavrı değişerek katılaşmaya başladı.

Malta, Akdeniz’in merkezinde yer alan  320 kilometrekarelik bir ada. Aynı zamanda, Avrupa Birliği’nin de en küçük ülkesi. Turizmin büyük önem taşıdığı ülke, teknoloji kullanımının yüksek olmasıyla da dikkat çekiyor. Diğer birçok ülkenin yanı sıra Malta’da Blokzincir teknolojisi ve kripto paralara yönelik düzenlemelerin yapılması çok daha hızlı gerçekleşti. Uluslararası yatırımcıların ilgisini çeken ülke, kripto paralar konusunda yaptığı girişimlerle de adından söz ettirmeye başladı.

112

“Blokzincir Adası” olarak da bilinen Malta’da, kripto paralarla ilgili yapılan hukuksal düzenlemelerde “Sanal Finansal Varlık (VFA)” terimi kullanılıyor. Malta Finansal Hizmetler Otoritesi (MFSA), Kasım 2018'de kripto varlıklara gelir vergisi uygulanması konusunda bir kılavuz yayınladı. Ancak kripto paralar için belirli bir vergi kuralı oluşturulmadı. Bunun yerine mevcut kurallar bu yeni varlık sınıfı bağlamında yorumlandı. Malta’da birçok ülkeye göre daha erken yapılan hukuki düzenlemeler, kripto para oyuncularını büyük ölçüde ülkeye çekti. 

212

Dünya genelinde yatırımcıların Malta’ya ilgi göstermesinin en büyük nedeni, Malta’nın vergilendirme sistemi. Ülkeye yabancı yatırımcıları çekmek için 6/7 vergi sistemi uygulanıyor. Buna göre, Malta’da ikamet etmeyen kişilerin şirketlerinden elde ettikleri karın yüzde 35’i vergi kapsamına giriyor. Ancak ödenen vergilerin yüzde 30’luk kısmı vergi iadesi olarak şirketlere ödeniyor. Öte yandan, diğer ülkelerle karşılaştırıldığında Malta’daki şirket kurulum maliyetleri de oldukça düşük. 

Malta’daki ikametgah anlayışı da diğer ülkelerden daha farklı. Malta’da bulunmayan bir kişi, ülkedeki ekonomik faaliyetlerini sürdürdüğü sürece Malta’da ikamet ediyor olarak kabul edilebiliyor. Malta’da ikamet etmeyen kişilerin sermaye kazançları, Malta’ya gönderilse bile vergiden muaf oluyor. Buna ek olarak, Malta’da servet ve sermaye vergisi de bulunmuyor.

412