Malta hükümeti turistlere 200 Euro verecek

Malta hükümeti, Covid-19 salgını nedeniyle durma noktasına gelen turizm sektörünü canlandırmak için teşvik paketi açıkladı. Ülkeye gelen turistlere en az üç gün kalması ve doğrudan rezervasyon yaptırması şartıyla 200 Euro’ya kadar para verilecek.

Tüm dünyada etkisi süren Covid-19 salgınından en çok zarar gören sektör turizm oldu. Seyahat kısıtlamaları ve pandemiyle mücadele kapsamında alınan tedbirler sebebiyle birçok ülkede turizm durma noktasına geldi. Malta hükümeti ise turizmi canlandırmak için farklı bir yola başvurdu. Ülke ekonomisinin yüzde 27’si turizme dayalı olan Malta’da, gelen turistlere para verileceği açıkladı.

35 BİN TURİST BEKLENİYOR

Malta hükümeti, koronavirüs tedbirlerinin kaldırılacağı 1 Haziran’dan itibaren ülkeye gelen turistlere, en az üç gün Malta’da kalması ve doğrudan yerel otellere rezervasyon yaptırması şartı ile 200 Euro’ya kadar para verecek. Yaz aylarında daha fazla turisti ülkeye çekmeyi amaçlayan Malta hükümeti, yaklaşık 35 bin kişinin bu teşvikten yararlanmasını bekliyor. Hükümet, söz konusu teşvik için 3.5 milyon Euro bütçe ayırdı.

DETAYLAR AÇIKLANDI

Malta Turizm Bakanı Clayton Bartolo, teşvik paketinin detaylarını açıkladı. Teşvik kapsamında Akdeniz ülkesine gelerek beş yıldızlı otellerde kalan turistlere Malta Turizm Otoritesi ve otel tarafından 100’er Euro verilecek. Öte yandan, dört yıldızlı otellerde kalanlara 150 Euro ve üç yıldızlı otellerde kalanlara da 100 Euro ödeme yapılacak. Malta’ya üç kilometre mesafede bulunan Gozo Adası’na rezervasyon yapanlara ise bu meblağların yüzde 10 üzerinde teşvik verilecek.

MALTA AŞILAMADA DA ÖNE ÇIKIYOR

Avrupa Birliği’nde koronavirüse karşı aşılama oranı en yüksek ülkelerden biri olan Malta’da, yetişkin nüfusun yaklaşık yüzde 42’si en az bir doz aşı oldu. Koronavirüs vaka sayılarında son bir haftada azalma yaşanan ülkede son verilere göre, pozitif çıkan testlerin sayısı yüzde 2.6 oranında düştü. Öte yandan, Malta hükümeti de Avrupa Birliği’nde uygulanması planlanan aşı pasaportuna destek veren ülkeler arasında bulunuyor.