Fransa Mali'deki varlığını Rusya'ya mı devredecek?

Afrika'da eski günlerine dönmek isteyen Fransa'nın 2012 yılından bu yana devam eden operasyonlarına Rusya'dan darbe! Rusya'nın paramiliter gücü Wagner Afrika'da nüfuzunu artırıyor...

2012 yılında Mali’deki kolonisini ve Afrika’daki çıkarlarını garanti altına almak isteyen Fransa,  Barkhane Operasyonu kapsamında bölgede asker bulunduracağını duyurmuştu.

Afrika’da eski sömürge sistemine dönmek isteyen Fransa, 2013 yılında ülkede düşen bir helikopterde 13 askerini kaybetmişti.

Fransa’nın ülkedeki askeri varlığının artmasına neden olan kazanın ardından 5 bin olan asker sayısı artırıldı.

Etnik çatışmalar, terör ve isyanları gerekçe göstererek  uzun yıllardır Mali’deki varlığını sürdüren Fransa, Serval Operasyonu’nu da 8 bin kilometrelik Sahel sınırını güvence altına almak için başlatmıştı.

Batı Afrika Cihad ve Tevhid Hareketi, Ensaruddin ve Mağrip El-Kaidesi gibi bölgesel aktörlerin Mali’de yaşanan iç savaştaki etkisi Suriye’de yaşanan savaşın ardından yerini IŞİD’e bıraktı.

Suriye’de etkin rol oynayan aktörlerden Rusya’nın dikkati de böylece Afrika’ya kaydı. Çin ve Rusya’nın Afrika politikası 2015 yılından itibaren netleşirken, Rus paralı askerleri bölgeye konuşlandırıldı.

Kuzey Afrika’da sağlanamayan istikrar, Orta Afrika’da yerini hem Rusya hem de Fransa tarafından tetiklenen teröre bıraktı. Milyonlarca insan evlerini ve yurtlarını terk etmek zorunda kalırken toplu katliam haberleri de art arda geldi.

Afrika’da Rus paralı askerlerinin sivillere de şiddet uyguladığı iddiaları özellikle koronavirüs pandemisi sürecinde her geçen gün arttı.

Yalnızca Mali’den değil, Orta Afrika Cumhuriyeti, Libya ve Etiyopya’dan da sık sık benzer haberler geldi.

Fakat Mali’de durum Rusya lehine değişti. Rus paralı askerlerin Mali'de görev yapmalarına olanak sağlayacak bir anlaşma yapılacağı haberi Fransa kolonisinde memnuniyetle karşılandı.

Paris yönetimi iki ülkenin imzalayacağı ve bin Wagner askeri konuşlandırmayı içeren anlaşmayı engellemeye çalışırken, Yerewolo platformu tarafından Mali’nin başkenti Bamako’da düzenlenen gösterilerde yüzlerce kişi Fransa karşıtı sloganlar attı.

Ülkeye gelecek Wagner askerlerini destekleyen Mali halkı adına açıklama yapan Yerewolo Platformu Sözcüsü Adama Ben Diarra, "Wagner eğer Suriye'yi, Orta Afrika Cumhuriyeti'ni kurtarmaya gittiyse o zaman Wagner'i Mali'yi kurtarmak için Bamako'ya bekliyoruz. Bugün artık Fransafrik (Fransa'nın Afrika'daki varlığı) bitmiştir” dedi.

Fransa karşıtı gösterilerin ardından Barkhane Operasyonu komutanı Laurent Michon, Sahel’de yürütülen operasyonun kısa sürede yeni bir rotada devam edeceğini açıkladı.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, Mali’de Rus paramiliterlerin varlığının Fransız birliklerininkiyle "kesinlikle uzlaştırılamaz" olduğunu vurguladı.

Avusturalya ile imzaladığı milyarca dolarlık anlaşmaları İngiltere, ABD ve Avusturalya arasında imzalanan AUKUS nedeniyle kaybeden Fransa, bu kez de Mali’de Rusya ile karşı karşıya geldi.

Doğu Akdeniz politikaları ve bölgede kurmaya çalıştığı hegemonya nedeniyle sık sık eleştirilen Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ülke içerisinde de Covid-19 kararları nedeniyle yeniden seçilmesi zor olarak görülüyor.

NATO’ya ilişkin açıklamalarının ardından bir Avrupa ordusunun kurulması gerektiğini savunan Fransa’dan birden fazla bölgede aynı anda egemen güçler ile karşı karşıya gelmesi, mevcut problemlerin yeni Paris hükümeti ile çözüleceğini işaret ediyor.