Malezya’dan DEAŞ uyarısı

Malezya İçişleri Bakanı Muhyiddin Yassin, DEAŞ liderinin ölmesinin ardından örgütün terör faaliyetlerini Güneydoğu Asya’ya taşıma ihtimalinin olduğunu belirtti.

Malezyalı yetkililer, ekim ayında ABD’nin operasyonu sırasında kendini öldüren Bağdadi’nin ardından örgütün radikal ideolojilsini de ortadan kaldırmak için uluslararası bir mücadele gerektiğini ifade etti.

Reuters’ın aktardığı göre Bangkok’taki Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) bakanlar zirvesinde konuşan Malezya İçişleri Bakanı, ülkesinin yurtdışındaki savaşçıların geri dönüşü, internet üzerinden radikal görüşlerin yayılması ve olası bireysel saldırılar gibi tehditlere karşı her zaman hazırlıklı olacağını söyledi.

Malezya’nın resmi haber ajansı BERNAMA’nın aktardığı açıklamalarında Bakan Yassin, “Bağdadi’nin ölümünün DEAŞ’ın terör eylemlerinde yeni bir sayfa açacağına inanıyoruz. Suriye ve Irak'ta kontrolü altındaki bölgelerin çoğunluğunu kaybeden örgüt, kendine yeni bir üs arıyor” ifadelerini kullandı.

DEAŞ’ın Malezya’da düzenlemeyi planladığı 25 terör saldırısının engellendiğini belirten Yassin, son 6 yılda örgüte bağlı olduğundan şüphelenilen 512 kişinin gözaltına alındığını sözlerine ekledi.

Malezya, DAEŞ yanlısı terör grupları tarafından Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bir dizi saldırının düzenlediği Ocak 2016'dan bu yana büyük bir endişe içinde.

DEAŞ GÜNEYDOĞU ASYA’DA NE ARIYOR?

Filipinlerde halihazırda aktif faaliyet gösteren ve Güneydoğu Asya’da da varlık göstermeye başlayan DEAŞ’ın hangi amaçla o bölgelere gittiği merak konusu. ABD Başkanı Trump’ın DEAŞ’ı Obama’nın kurduğunu belirten açıklaması ise dikkatleri ABD’ye çevirdi.

Çin ile aktif bir mücadeleye girişen ABD, ticaret savaşlarıyla birlikte bu mücadeleyi başka bir boyuta taşıdı. Buna ek olarak Çin’in ABD’nin hegemonyasına meydan okuyan Tek Kuşak Tek Yol projesi ABD’nin hedefinde.

Yeni İpek Yolu projesinin birisi kara ve diğeri deniz iki ayağı bulunuyor. Kara ayağı üzerinde Tacikistan’ın Duşanbe şehri üzerinden Rusya ve Türkiye’ye ayrılan kollar Londra’ya kadar uzanıyor. Ancak geçtiğimiz hafta Tacikistan’ın Afganistan sınır karakoluna DEAŞ tarafından saldırı düzenlenmesi dikkatleri bir anda Orta Asya ülkelerine çevirdi. Afganistan’ın ise fiili bir devlet olduğunu söylemek zor. Önümüzdeki dönemlerde Orta Asya ülkelerinde DEAŞ’ın faaliyetleri artış gösterebilir.

Projenin deniz ayağında en önemli noktayı Güney Çin Denizi, ASEAN ülkeleri ve Malakka Boğazı oluşturuyor. DEAŞ’ın bu bölgede de ortaya çıkmış olması ABD’nin DEAŞ üzerinden projenin geçiş yollarını kapatmaya çalıştığı izlenimi veriyor. Gölge CIA olarak bilinen Stratfor’un başkanı George Friedman, Müsiad’ın gerçekleştirmiş olduğu Vizyoner programında bu konuya değinmiş, kendisinin ABD’nin asker göndermeyi bırakarak paralı askerleri kullanması gerektiğini yaklaşık on yıl önce tavsiye ettiğini belirterek ABD’nin yeni yeni bu stratejiyi uyguladığını ifade etmiştir.

Bu minvalde DEAŞ’ın Güneydoğu Asya’da varlık göstermesi, ABD’nin Tek Kuşak Tek Yol projesinin deniz yolunu kapatmak için kulladığı kuvvetle muhtemeldir. Projenin geçtiği kara ve deniz yolu güzergahındaki ülkelerin, ilerleyen dönemlerde projeye onay vermesi durumunda DEAŞ saldırılarına maruz kalması göz ardı edilmemelidir. DEAŞ’ın bizzat bir ABD başkanı tarafından ABD tarafından kurulduğunu söylemesi bu konunun hakikatini gözler önüne sermektedir.