Maldivler’de devlerin bilek güreşi

Maldivler’de Pekin’in 200 milyon dolarlık yatırımıyla inşa edilen Maldivler-Çin Dostluk Köprüsü, Hindistan’ı da Maldivlere yatırım yapmaya itti. Çin’in Maldivler’deki varlığı Hindistan’ı rahatsız ederken, Yeni Delhi geçtiğimiz günlerde 500 milyon dolarlık bir paket açıkladı ve kendisinin de Maldivlerde köprü ve tünel inşa edeceğini dile getirdi. İki ülkenin Asya’nın en küçük ülkesi üzerindeki rekabeti kızışırken, yatırımlar Hint Okyanusu ticaretinin kimin kontrolünde olacağını belirleyecek.

Hint Okyanusu’nun en gözde noktalarından biri olan ve görenleri büyüleyen bir mercan adasında uzanan 2,1 kilometrelik bir köprü, Maldivler’in başkenti Male’yi Hulhule’deki uluslararası havalimanına bağlıyor. Pekin'in finansal desteğiyle 200 milyon dolar ödenerek inşa edilen Çin-Maldivler Dostluk Köprüsü, Çin'in beyaz kumsalları ve turkuaz gölcükleriyle meşhur tropikal Güney Asya ülkesinde artan bir dizi projesinden sadece birini oluşturuyor.

Çin'in Maldivler'de büyüyen varlığı, bölgeyi geleneksel nüfuz alanının bir parçası olarak gören ve bu coğrafyanın kendi yörüngesinden çıkma ihtimaliyle karşı karşıya olan komşu Hindistan'ı rahatsız ediyor. Hindistan, Çin'in artan etkisine karşı koyma girişimi olarak görülen bir hamleye başvurarak ağustos ayında kendi köprüsü için 500 milyon dolarlık bir paket açıkladı. Maldivler'de inşa edilecek "en büyük sivil altyapı projesi" olarak nitelendirilen 6,7 kilometrelik köprü ve geçit, Male'yi yakınlardaki üç adaya bağlayarak uzunluk, ölçek ve fiyat açısından Çin köprüsünü gölgede bırakacak.

Diğer taraftan girişilen altyapı yarışı, Hindistan'la Çin arasındaki artan jeopolitik rekabetin bir başka boyutu olarak görülüyor: Geçen aylarda Himalayalar'daki tartışmalı sınır boyunca çatışmalar alevlendi. Hint Okyanusu'nda da gerilim artıyor ve Yeni Delhi, Pekin'in arka bahçesine girmesine karşı ihtiyatlı davranıyor.

İBRE YENİ DELHİ’DEN YANA

CNN’de yer alan habere göre Maldivler, 2013'te iktidara gelen Abdulla Yamin'in yönetiminde Yeni Delhi'den uzaklaşıp Pekin'e yaklaşarak mercan adalarını geliştirmek için yüz milyonlarca dolarlık Çin fonu aldı. Ancak Yemin'in 2018'deki sürpriz seçim yenilgisi, Hindistan'a, Çin'e 1,5-3 milyar dolar borçlu olan geleneksel müttefikiyle ilişkileri düzeltme fırsatı verdi.

Yeni Delhi merkezli Gözlemci Araştırma Vakfı'ndan Manoj Joshi, "Hindistan açısından Çin'e dair pek çok endişe konusu var. Maldivler bizim için çok önemli. Hindistan, Maldivler'de Çin'in güvenliğini olumsuz etkileyecek hiçbir şey yapamaz ancak Çinliler bu ülkede Hindistan'ın güvenliğini olumsuz etkileyecek birçok şey yapabilir" diye konuştu.

STRATEJİK ÖNEME SAHİP KONUMDA

Yaklaşık yarım milyonluk nüfusuyla Asya’nın en küçük ülkesi olan Maldivler, Hint Okyanusu’nda stratejik öneme sahip sulara ve nakliye rotalarına sahip olmasıyla dikkat çekiyor. Yapılan bazı tahminlere göre, Hindistan’ın dış ticaretinin yarısı ve enerji ithalatının yüzde 80’i Maldivler’in yakınlarındaki deniz yollarından geçiyor. Çin’in, Ortadoğu ve Afrika’dan yaptığı ve geçen yıl toplam ithalatının yüzde 62’sini oluşturan ham petrol alımı da bu rotalar üzerinden gerçekleşiyor.

DEVLERİN REKABETİ BU AŞAMAYA NASIL GELDİ?

2011'in sonlarından önce Pekin'in Male'de bir büyükelçiliği bile yoktu. Ancak Kuşak ve Yol Girişimi (BRI) kapsamında, Maldivler, Çin'i Avrupa ve Afrika'ya bağlayan eski bir deniz yolu olan Deniz İpek Yolu'nda "önemli bir bağlantı" olarak öne çıktı.

2014'te Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in bir ilk niteliğindeki ziyareti, sonraki yıllarda çığır açacak bir dizi Çin yatırım projesinin yolunu açtı. Bunlardan biri uluslararası havaalanının 800 milyon doları bulan genişleme projesi olan 2016'da Male yakınlarındaki Hulhumale adasında 7 bin dairelik bir toplu konut planı olurken, sonrasında onu Çin-Maldivler Dostluk Köprüsü izledi.