Malavi'de kolera salgını binden fazla can aldı

Güneydoğu Afrika ülkesi Malavi, tarihindeki en kötü kolera salgınıyla karşı karşıya.

Malavi Cumhuriyeti’nde kolera salgını binden fazla insanın canını aldı. 30 bin insanı bir yıl içinde enfekte eden salgına karşı hükûmet çok zor durumda.

Kasım 2022’de Birleşmiş Milletler’den yaklaşık üç milyon doz oral kolera aşısı almış olmasına rağmen, Malavi hükûmeti vakaların düşüşünü önleyemedi.

Vakalar artmaya devam ederken Malavi’nin elindeki aşıların tükenmesi de büyük bir kriz oluşturdu. Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Adrian Chikumbe, AFP’ye “Elimizdeki tüm aşıları kullandık” şeklinde konuştu.

Dünyada tek kolera aşısı üreticisinin olmasından ve kolera aşıları için rekabet etmek zorunda olmaktan dert yanan Chikumbe, kirlenmiş su ve gıda maddelerinden bulaşan hastalıkla mücadele edebilmek için hijyen kurallarına riayet edilmesi gerektiğini de ifade etti.

AFP’ye röportaj veren kâr amacı gütmeyen Malavi Tarafsız Sağlık Ağı (MHEN) direktörü George Jobe, internet ortamında dolaşan yanlış bilgi ve şehir efsanelerinin durumu kötüleştirdiğini “Halkın çoğunluğu kolera salgınımız olduğuna inanmıyor” sözleriyle ifade etti.