Mahremiyeti yok sayan şirket!

2016 yılında gerçekleşen ABD Başkanlık Seçimleri öncesindeki kampanya döneminde 87 milyon kullanıcının verisini Cambridge Analytica’ya satan Facebook, son yıllarda kullanıcıların güvenini gün geçtikçe kaybediyor.

2018 yılı teknolojik gelişmelerin birbirini izlediği, bunun yanında skandalların özellikle de veri skandallarının yaşandığı bir yıl oldu. 2018’in ilk aylarına dönecek olursak, Cambridge Analytica şirketinin milyonlarca Facebook kullanıcısının verilerini usulsüz kullandığının ortaya çıkması pek çok eleştiri almıştı. Facebook yöneticileri de sık sık ifade vermeye çağrılmıştı.Mark Zuckerberg, Nisan ayında ABD Senatosu ve Mayıs ayında Avrupa Parlamentosu ile karşı karşıya kalmıştı. Yakın zamanda ise Washington DC Başsavcılığı, sosyal medya platformu Facebook’a kullanıcıların verilerini uygunsuz bir şekilde paylaştığı gerekçesiyle dava açtı. Başsavcı Karl Racine, yaptığı yazılı açıklamada Facebook’u kullanıcılarını kişisel verilerine kimlerin erişebildiği ve nasıl kullanıldığı konusunda da yanıltmakla suçladı.

19

Veri skandallarıyla gündemden düşmeyen Facebook, bu sefer ciddi bir yazılım hatası nedeniyle kullanıcılarını zor duruma düşürdü.ABD’de bir kullanıcı, Facebook mobil uygulaması telefonunda açıkken, uygulamanın cihazın kamerasını da açtığını fark etti. Web tasarımı şirketi sahibi olan Joshua Maddux, yaptığı açıklamada önce kamerasının yanlışlıkla açıldığını sandığını fakat daha sonra bunun Facebook uygulamasıyla ilgili olduğunu söyledi. Maddux, açığı nasıl keşfettiğini gösteren bir videoyu da twitter hesabında paylaştı. 


29

Kenna güvenlik şirketinde güvenlik mühendisi olarak çalışan Jerry Gamblin, CNN’e yaptığı açıklamada kameranın açık olmasından kaynaklanan bir veri mahremiyeti sorunu olup olmadığına değinerek verilerin Facebook’a gönderilmediğini söyledi.

SADECE APPLE TELEFONLARDA GEÇERLİ


Facebook’tan yapılan açıklamada, şirket yazılım açığını kabul ederek en kısa zamanda düzelteceğini duyurdu. ‘Bu açık nedeniyle herhangi bir video ve fotoğrafın Facebook’a yüklendiğine dair bir delil bulunmuyor. Bugün açık ile ilgili yamayı Apple’a göndereceğiz.” ifadeleri kullanıldı.Kameranın otomatik olarak açılması sadece iOS işletim sistemine sahip olan Apple cihazlarda mümkün oluyor, açıktan Android cihazlar etkilenmiyor.

Facebook ile ilgili yeni bir diğer skandal ise; Dünyada yaklaşık 2.5 milyar kullanıcısı olan Facebook’un iletişim uygulaması Messenger’da kullanıcıların aramalarını dinleyerek yazıya döktürdüğü ortaya çıktı.Bloomberg‘in haberine göre Facebook bunun için üçüncü kişilere para ödedi. Bloomberg’e konuşan söz konusu üçüncü kişilerden bir şahıs, sesli mesajın kime ait olduğunu, nereden geldiğini bilmediklerini, kendilerinden sadece  deşifre hizmeti istendiğini belirtti. Kimliği gizlenen kişi Facebook’un deşifre işlemlerinde çalışan yüzlerce kişiye ödeme yaptığını söyledi. 

49