Nijerya'da yaklaşık 2000 mahkum serbest kaldı

Nijerya'da, yaklaşık iki bin mahkum silahlı kişilerin ülkenin güneydoğusunda bir bölgeyi işgal etmesinin ardından serbest kaldı. Olayın ardından açıklama yapan Nijerya Devlet Başkanı Buhari, mahkumların serbest kalmasını 'terör eylemi' olarak nitelendirdi.

Pazartesi günü Nijerya'danın güneydoğusunda yaşanan olayda, bölgede bulunan bir hapishane hedef alındı. Binanın belirli bölgelerinde patlayıcı kullanan silahlı kişiler, iki bin mahkumun kaçmasına neden oldu.

Saldırının ardından Imo Eyaleti, Owerri Gözaltı Merkezi'nden kaçan bin 844 tutukludan altısı gönüllü olarak geri döndü.

İdari bina girişlerini patlayıcılar ile aşan silahlı kişiler, avluya ulaşmayı başardı. Nijerya güvenlik güçleri olayın ardından yaptığı açıklamada, ülkede sık sık eylemler düzenleyen yasa dışı ayrılıkçı gruplardan IPOB ve ESN'yi işaret etti. 

Özel silah ve teçhizatlar ile bölgeye gelen kişilerin polis cephaneliğine ulaşması güvenlik güçleri tarafından engellendi. 

Birleşik Krallık'ta tedavisi devam eden Nijerya Cumhurbaşkanı Muhammadu Buhari'nin sözcüsü Garba Shehu, yaşanan saldırıyı 'terör eylemi' olarak nitelendirdi. 

IPOB lideri Nnamdi Kanu örgütün saldırıya karıştığı iddialarını yalanlarken, Cumhurbaşkanı Buhari kaçan mahkumların yakalanarak yeniden tutuklanması için özel bir emir yayınladı.