Sri Lanka başbakanı Mahinda Rajapaksa istifa etti

Mart ayından bu yana sokak gösterilerinin ve hükümet protestolarının devam ettiği Sri Lanka'da başbakan Mahinda Rajapaksa'nın istifa ettiği duyuruldu.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi döneminde ekonomik olarak çöküş yaşayan ve Çin bankalarına olan borcunun temerrüde düşmesinin ardından IMF'nin kapısını çalmaya hazırlanan Sri Lanka'da halk ayaklanmıştı. 

IMF görüşmeleri öncesinde başlayan eylemler kısa sürede ülke geneline yayılırken Sri Lanka hükümeti borçlarını yine Pekin yönetiminden borçlanarak kapatabilmek üzere bir dizi görüşme gerçekleştirdi. 

1948'de İngiltere'den bağımsızlığını ilan etmesinden bu yana ülkenin yaşadığı en kötü ekonomik krizin ardından ayaklanmalar iki kez olağanüstü hal ilan edilmesine rağmen durdurulamadı. 

Eylemlerin devam ettiği Sri Lanka'da başbakan Mahinda Rajapaksa'nın istifa ettiği duyuruldu. Ulusal polis biriminden yapılan açıklamaya göre halk, Kolombo'ya gitmek üzere yola çıkan başbakanın otobüsünü taşladı. Colombo Ulusal Hastanesi, protestolar sırasında yaşanan müdahalede 151 kişinin yaralandığını duyurdu.