Maduro orduya talimat verdi: ''Hazırlıklı olun''

Uzun zamandır Venezuela ile Kolombiya arasında yaşanan gerilim devam ediyordu. Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri’nin(FARC) 3 yıl aranın ardından silahlı mücadeleye dönme kararı almasının ardından Venezuela Devlet Başkanı Maduro da Kolombiya sınırında tatbikat gerçekleşeceğini duyurdu. 

Kolombiya’da 260 bin insanın hayatını kaybetmesine ve 6 milyon insan bulunduğu yerden başka yere göç etmesine sebep olan iç çatışmanın baş aktörü Kolombiya Devrimci Silahlı Güçleri(FARC) yeniden silahlanma kararı aldı. Böylelikle 2016 yılında Kolombiya hükümeti ile imzalanan barış anlaşması geçerliliğini yitirdi. FARC örgütünün önemli temsilcilerinden Ivan Marquez, Hernan Dario Velasquez ve Jesus Santrich bir video yayınlayarak aldıkları kararı duyurdular. Barış anlaşmasının bozulmasına ise Kolombiya Devlet Başkanı Ivan Duque hükümetinin anlaşmaya ihanet etmesini gösterdiler. Ivan Marquez, “Hedefimiz halkın çıkarlarına saygı duyan asker ve polis değil yalnızca ülkenin geleceğinin kapılarına kilit vuran yozlaşmış oligarşidir. Devlet, yeni bir mücadeleyle tanışacak, yalnızca bize karşı yapılan saldırılara cevap vereceğiz” açıklamalarını yaptı. Açıklamalarına devam eden Ivan Marquez, “Aynı sosyal seviyeden kardeşler olarak birbirimizi öldürmeye devam etmeyeceğiz. Havana’daki barış görüşmeleri ve takip eden dönemde tıpkı halk gibi Kolombiya’da barışı destekleyen asker ve polislerin olduğunu fark ettik” diye konuştu.

Maduro’dan orduya ''hazırlıklı olun'' çağrısı

FARC’ın tekrar silahlanma kararı alması ve Venezuela sınırında tatbikat yapacağını duyurmasının ardından Venezuela Devlet Başkanı Maduro’dan orduya talimat geldi. Bir televizyon kanalına konuşan Devlet Başkanı Maduro, “Ulusal Bolivarcı Silahlı Kuvvetler Stratejik Operasyonlar Komutanlığına talimat verdim. Sınırdaki tüm askeri birlikler, Kolombiya’dan Venezuela’ya karşı saldırı tehdidine karşı teyakkuzda” açıklamalarını yaptı. Ayrıca Maduro, 10 Eylül ve 29 Eylül tarihleri arasında Kolombiya sınırında bulunan Zulia, Taçira, Apure ve Amazonas’ta tatbikat düzenleyeceklerini duyurdu. Her sene gerçekleşen ve bu sene üçüncüsü yapılan tatbikatların, Kolombiya sınırında yapılması birtakım soru işaretlerini beraberinde getiriyor.  

ABD ve dünyadaki birçok ülkenin Madoro’nun devrilmesini ve yerine Juan Guadio’nun geçmesini istediği bir dönemde, Kolombiya’nın da Maduro karşısı cephede yer aldığı biliniyor. ABD ile iyi ilişkilere sahip Kolombiya, Maduro Venezuelası için büyük bir tehlike sebebi olarak görülüyor. Venezuela uzun bir süredir Kolombiya’nın kendilerine saldırı gerçekleştireceği iddialarını dile getirse de Kolombiya hükümeti her seferinde bu iddiaları reddediyordu. Yaşanan son gelişmelerle iki ülke arasındaki gelişmeler farklı bir yöne doğru evriliyor. FARC örgütünün solcu bir yapıya sahip olması ve Venezuela hükümeti ile ortak ideolojide buluşması Kolombiya hükümetini zor durumda bırakıyor. Maduro FARC örgütünü açık bir şekilde desteklerken, ABD destekli Kolombiya’ya karşı tedbirlerini genişletiyor. Maduro’nun, FARC örgütünün tekrar silahlanmasını ve Venezuela sınırında tatbikat yapacak olmasını fırsata çevirmek ve Kolombiya hükümeti karşısında elini güçlendirmek istiyor. 

10 Eylül ve 29 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan tatbikatların bölgedeki dengeleri değiştirmesi bekleniyor. Birtakım siyasi veya askeri krizlerin oluşabileceği dile getiriliyor. Maduro’nun açıklamalarına henüz Kolombiya hükümetinden bir cevap gelmemesi ve Ivan Duque’nin sessiz kalması oldukça dikkat çekiyor. Geçtiğimiz günlerde FARC’a karşı intikam yemini eden ve örgüt üyelerinin başlarına ödül koyan Kolombiya Hükümetinin, bu tatbikatlar karşısında sessiz kalmaması bekleniyor. 

FARC nasıl kuruldu?

Kuruluşu 1950’lilerin sonlarına dayanan Kolombiya’daki FARC örgütü, Latin Amerika’da en eski silahlı örgüt olarak biliniyor. Muhafazakarlar ile liberallerin yoğun bir şekilde çatıştığı ve Kübra Devrimi’nin gerçekleştiği yıllarda şekillenmeye başlayan FARC, uzun yıllardır Latin Amerika’da varlığını sürdüren Sol örgüt olarak tanınıyor. 1964 yılında ülkenin Tolima yönetim bölgesine bağlı Marquetalia kasabasında kuruldu. Tirofijo lakaplı Pedro Antonio Marin’in liderliğinde kurulan FARC, 1980’li yıllarda uyuşturucu kaçakçılığından elde ettiği gelirler ile güçlenmeye başladı. 52 yıldır FARC ile hükümet güçleri arasında çatışmalar ise sürüyor. Bugüne kadar 262 bin 917 kişinin hayatını kaybettiği ve bu hayatını kaybedenlerden 215 bin kişinin sivil olduğu yetkililer tarafından kaydedildi. Ayrıca 6 milyon kişinin bulundukları yerlerden göç etmek zorunda kaldığını biliniyor.