Madagaskar'da şiddet olayları gölgesinde seçim günü

Madagaskar’da haftalar süren protestoların ardından seçmenler muhalefet tarafından boykot edilen seçimlerde oy kullanmaya gidiyor.

Madagaskar halkı genel seçimler yoluyla devlet başkanını belirlemek için 16 Kasım Perşembe günü yerel saatle 06.00’da açılan sandıkların başına gidiyor.

Seçimlerde tekrar aday olmak için geçtiğimiz eylül ayında istifa eden eski Devlet Başkanı Andry Rajoelina dahil 13 adayın yarıştığı seçimler, 12 muhalefet adayının 10’u tarafından boykot ediliyor.

Muhalefet adayları, seçimlerin şeffaflık yönünden eksik olmasını ve Rajoelina’nın 2014’te Fransız vatandaşlığı aldığı için diskalifiye edilmesi gerektiğini öne sürerek seçimlerin boykot edilmesi yönünde çağrıda bulunuyor.

Seçimlere gidilen süreçte haftalarca süren protestolar yaşandı. Bu protestolarda eylemcilerle polislerin çarpıştığı şiddet olaylarına şahitlik edildi.

Bu seçimlerde adaylrdan biri olan ve darbeyle 2009 yılında görevden uzaklaştırılan eski Devlet Başkanı Marc Ravalomanana, “Eğer seçimler ertelenmezse Madagaskar büyük bir krize sürüklenir çünkü halk sonuçları reddecektir” açıklamasında bulundu.