Macron'dan açıklamalar

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Fransa'nın Pau kentinde düzenlenen G5 Sahel Zirvesi'nde gerçekleştirdiği konuşmasında, hali hazırda Sahel Bölgesi'nde görev yapan 4500 Fransa askerine ek olarak bölgeye 220 askerin daha gönderileceğini açıkladı. Terörle mücadele kapsamında bölgeye ek asker gönderme kararı alan Fransa'nın tek amacı terörle mücadele mi? Peki neden Suriye'de ve Libya'da terör grupları destekleniyor?

Fransa’nın Pau kentinde Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ev sahipliğinde G5 Sahel Zirvesi düzenlendi. Mali, Burkina Faso, Nijer, Çad ve Moritanyalı liderlerin katıldığı zirvenin ardından düzenlenen bastın toplantısında açıklamalarda bulunan Emmanuel Macron, şunları dile getirdi.

"Fransa neden Sahel bölgesinde? Bu çok soruluyor. Fransa terörle mücadele etmek için bölgede bulunuyor. Terörist gruplara karşı savaşıyoruz. Fransa aynı zamanda Sahel ülkelerinin egemenliğini sağlamak için de bölgede bulunuyor. Bu Sahel ülkelerinin talebi. G5 Sahel ülkelerinin liderleri, Fransa'nın Barkhane operasyonu çerçevesinde Sahel bölgesindeki askeri varlığının devam etmesini istiyor."

Konuşmasında hedeflerini de dile getiren Macron, asıl amaçlarının Mali, Burkina Faso ve Nijer’de güvenliği sağlamak olduğunu belirtti. “Barkhane Operasyonu'nda görev yapan askeri, birliği güçlendirmeye karar verdim. Sahel bölgesine 220 ilave asker gönderilecek." ifadesini kullanan Macron, Sahel bölgesi için de uluslararası koalisyonun kurulacağını belirtti.

26 Mart’ta Brüksel’de G5 Sahel Zirvesi’nin düzenleneceğini duyuran Macron, "Bir ülkenin istemesi halinde Fransız ordusu bölgeden geri çekilir. Bizim tek amacımız terörle mücadele etmek ve Sahel bölgesi ülkelerinin egemenliğini sağlamak." diye konuştu.

SONUÇ BİLDİRGESİ

Zirvenin sonunda açıklanan sonuç bildirgesinde, "G5 Sahel ülkelerinin liderleri, Fransa'nın Sahel bölgesindeki askeri varlığının devam etmesini ve uluslararası anlamda desteğin artmasını arzuluyor." ifadesine yer verildi. Bildirgede ABD’nin terörle mücadeledeki önemine vurgu yapılırken Fransa ve G5 Sahel ülkeleri, bölgenin istikrarına zarar veren Libya’daki krize çözüm bulma konusunda daha fazla çaba göstereceği belirtildi. 

Diğer taraftan bildirgede, Libya krizine çözüm bulma konusunda uluslararası toplumun sorumluluğu olduğu ve bu konuda Berlin Konferansı'na destek verildiği ifade edildi.

Fransa, 2014'te başlayan ‘Barkhane Operasyonu’ kapsamında Sahel Bölgesi'ndeki Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 4 bin 500 asker görevlendirmişti. Bu sayıyı ek olarak Fransa, Sahel bölgesine 220 asker daha gönderecek. Ana amacın ise ‘terörle mücadele’ olduğu belirtiliyor.

SONUÇ: AMAÇ TERÖRLE MÜCADELE Mİ?

G5 Sahel Bölgesi’nde 2012 yılında patlak veren terör olaylarına karşı 2014 yılında ‘Barkhane Operasyonu’ kapsamında Moritanya, Mali, Burkina Faso, Nijer ve Çad'da 4 bin 500 asker görevlendiren Fransa, bu birliklere takviye olarak 220 asker daha gönderme kararı aldı. Peki Fransa bölgede teröre karşı mı savaşıyor? Yoksa farklı bir nedenden ötürü mü bölgede?

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 4 Aralık 2019’da Londra'da düzenlenen NATO zirvesinde, Fransız askerlerinin bulunduğu Afrika ülkelerinde artan bir Fransa karşıtlığı gördüğü ve bu ülkelerin liderlerinden buna ilişkin izahat beklediği yönünde açıklamalarda bulunmuştu. Macron’un açıklamaları pek çok Afrika lideri tarafından tepkiyle karşılanmış ve üslubu eleştirilmişti.

Bilindiği üzere Sahel ülkelerinin de içinde yer aldığı 14 Afrika ülkesi (Benin, Burkina Faso, Gine, Fildişi Sahili, Mali, Nijer, Senegal, Togo, Kamerun, Orta Afrika Cumhuriyeti, Çad, Kongo, Ekvator Ginesi ve Gabon) 1958 yılına kadar Fransız sömürgesiydi. 1958 yılından sonra bağımsızlıklarını kazanan bu 14 ülke ekonomik olarak bağımsızlıklarını elde edebilmiş değiller. Nitekim söz konusu ülkeler her yıl Fransa’ya ‘koloni vergisi’ adı altında yüklü miktarlarda vergi ödüyor. Ayrıca Fransa, eski sömürgelerinin bütçelerinin yüzde 85’ini değişik adlar altında kendi merkez bankasında topluyor. Kalan yüzde 15 ile ekonomisini yürütmeye çalışan Afrika ülkeleri, mali sıkıntı yaşadıkları takdirde, Fransa merkez bankasına yatırdıkları kendi paralarının yüzde 20’ye kadar olanı borç olarak almak zorunda kalıyor.

Yıllarca 14 Afrika ülkesini sömüren Fransa, bu ülkelerin bağımsızlığını kazanmasından sonrada sömürülerine devam ediyor. Sömürü sisteminin devam etmesinin yanı sıra Fransa, bu ülkelerin egemenliklerini, meşruiyetlerini ve onurlarını ayaklar altına alan açıklamalar yapıyor. Diğer taraftan uzun yıllardır sömürüye hız kesmeden devam eden Fransa’ya karşı bölgeden yükselen en ufak bir reaksiyonda da sonuç alınamıyor ve Fransa sömürüye devam ediyor. Dolayısıyla Fransa’nın bölgeye terörle savaşmak üzere asker göndermesinin yanında sömürüyü sürdürmesi ilginçtir.

Diğer taraftan Fransa, Sahel bölgesinde terörle mücadele operasyonları gerçekleştirirken 2011 yılından beri süregelen Suriye iç savaşında PKK/YPG’li terör unsurlarını desteklemeyi sürdürüyor. Ayrıca Suriye’de bu terör unsurlarına karşı savaşan tüm grupları karşısına alan Fransa, Türkiye’ye yönelik de uluslararası teamüllere uymayan girişimlerde bulunuyor. Fransa, dış politikada ikilem içerisinde kalmış durumda ve bu belirsizlik hali hazırda devam ediyor.