Macron ve Johnson düzensiz göç konusunu görüştü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Manş Denizi’nde düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 31 göçmenin yaşamını yitirmesinden sonra düzensiz göçü durdurmanın aciliyeti konusunda anlaşmaya vardı.

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan yapılan açıklamada, liderler telefon görüşmesinde düzensiz göç konusunu konuştu.

İki lider, “ölümcül geçişleri önlemek içi ortak çabaları hızlandırmanın aciliyeti ve insanların hayatlarını riske atmaktan sorumlu çeteleri durdurmak için mümkün olan her şeyi yapma” konusunda uzlaşıya vardı.

Liderler, sorunun çözümü için Belçika ve Hollanda ile birlikte diğer ülkelerle de yakın çalışmanın önemini vurguladı. Ayrıca Macron ve Johnson, trajik can kayıplarının, bu ölümcül geçişleri durdurmak ve suç çetelerinin işlerine darbe vurmak için tüm seçenekleri masada tutmanın hayati önem taşıdığını bir kez daha gösterdiğini dile getirdi.

Manş Denizi üzerinden İngiltere’ye geçmeye çalışan ve düzensiz göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu en az 31 göçmen yaşamını yitirmişti.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron tarafından yapılan açıklamada, Avrupa Birliği “göç sorunu” ile ilgili acil toplantıya çağırılmıştı. Ayrıca Fransa Cumhurbaşkanı, “Fransa, Manş Denizi’nin mezarlığa dönüşmesine izin vermeyecek” ifadelerini kullanmıştı.