Dibeybe ve Macron Paris’te yeniden bir arada

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe Elysee Sarayı'nda bir araya geldi. Görüşmenin ardından iki lider basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, Elysee Sarayı’nda bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyen Macron, Libya’daki geçiş dönemini desteklerini belirtti.

Libya’nın askeri egemenliğine ve istikrara kavuşmasın gerektiğini vurgulayan Macron, Fransa’nın Libya’ya karşı özel sorumluluğu bulunduğunu savundu.

Libyalılar ve uluslararası ortaklarıyla iş birliği içinde Libya’nın istikrarını güçlendireceklerini dile getiren Macron, Libya halkının egemen ve istikrarlı bir ülkede yaşamaya hakkı olduğunu ifade etti.

Türkiye ve Rusya’nın yabancı paralı askerlerinin Libya’dan çıkması gerektiğini iddia eden Macron, Fransa’nın gerekli olan yardımları yapmaya hazır olduğunun altını çizdi. Macron, Libya’da bu yılın sonunda yapılacak seçimlerin başarılı şekilde tamamlanması gerektiğini dile getirdi.

Fransa ile Libya arasındaki ilişkilerin resmi olarak tekrar başlamasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Dibeybe ise iki ülke arasında ortak projeleri yeniden başlatmak istediklerini söyledi.

Yakın zamanda Macron’u Trablus’ta görmeyi umut ettiğini ifade eden Dibeybe, 2002 yılından bu yana toplanamayan iki ülke arasındaki ortak komisyonun çalışmalarına yeniden başlayacağını kaydetti.