Macron: "Okullar, camiler ve diğer kamu kurumları kullanılacak"

AB liderlerinin Brüksel’de toplanmasına saatler kala Türkiye’ye yönelik açıklamalar geliyor. France 5 kanalına konuşan Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Türkiye’ye yönelik çarpıcı açıklamalarda bulundu.

AB liderleri 25 Mart 2021’de Brüksel’de bir araya gelmeye hazırlanırken, Türkiye’ye yönelik açıklamalar gelmeye devam ediyor. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, France 5 kanalına yaptığı açıklamalarda Türkiye’ye yönelik çarpıcı ifadeler kullandı.

Macron, Türkiye’nin 2022 yılındaki seçimlere müdahale etmesinden endişe duyduğunu aktarırken “Tehditler örtülü değil. Bu nedenle oldukça açık olmalıyız. Bu kabul edilemez” ifadelerini kullandı. Macron, Türkiye’nin seçimlere nasıl müdahale edeceğine ilişkin detay vermekten kaçındı. Fakat camiler, okullar ve diğer kurumların kullanılmasıyla kamuoyu görüşü üzerinde etkili olunabileceğini ifade etti.

“3 MİLYON SURİYELİ MÜLTECİ AVRUPA’YA AKIN EDER”

ABD merkezli medya kuruluşu olan Bloomberg bugünki yayınında Macron'un ifadelerine yer verdi. Habere göre, Türkiye’nin önemli bir NATO üyesi ve ticari partner olduğunu ifade eden Macron, Türkiye’nin yasa dışı göçmenlikle mücadelede anahtar bir müttefik olduğunu dile getirdi. Macron, “Eğer bir gecede Türkiye'ye ‘Sizinle çalışamıyoruz, daha fazla müzakere olmayacak’ derseniz, sınır kapılarını açarlar ve 3 milyon Suriyeli mülteci Avrupa’ya akın eder. Türkiye ile çalışmak mecburiyetindeyiz” dedi.

Macron, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın NATO müttefikleriyle beraber mi yoksa onlara karşı mı olduğunu açık şekilde göstermesi gerektiğini savundu. Ve konuşmasına “Bu yılın başından beri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ilişkileri düzeltmek istiyor. Mümkün olan bu yola gönülden inanmak istiyorum. Fakat anlaşmazlıklar devam ederse bunu yapamayız” diye ekledi.