Macron diplomasi trafiğinin merkezinde

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Ukrayna’daki savaşı önlemek için yapılabilecek bir anlaşmanın mümkün olduğunu düşündüğünü ve Rusya’nı kendi güvenlik endişelerini dile getirmesinin meşru olduğunu söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, pazartesi günü Moskova’da Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile bir araya gelmeden önce Avrupa devlerini korumak ve Rusya’yı yatıştırmak için “yeni bir denge” çağrısında bulundu.

Ukrayna’nın egemenliğinin tartışmaya açık olmadığını yineleyen Macron, Rusya’nın amacının “Ukrayna değil NATO ve AB ile sınırların açıklığa kavuşturulması” olduğunu dile getirdi.

Pazar günü ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen Macron, Rusya’nın endi endişelerini dile getirme hakkına sahip olduğunu söyledi. Ancak “Avrupalı kardeşlerimizi korumalıyız” diyerek Rusya ile diyalog kurmanın herhangi bir Avrupa devletini zayıflatmaması gerektiğini de vurguladı.

Macron, pazartesi günü Putin ile Moskova’da görüştükten sonra salı günü Kiev’e gidecek. ABD’nin sert tutum sergilediği ve Almanya’nın Rusya karşıtı konum almaktan kaçındığı bir ortamda Macron’un izlediği diplomasi dikkat çekti. Macron’un dış politikadaki çabası, nisan ayında Fransa’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi bir hamle olarak değerlendirildi.