Macron İslam karşıtı faaliyetlerine devam ediyor

İslam karşıtı politikaları ile bilinen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, yine skandal bir karara imza attı. Macron, ülkedeki bir Cami’ye kadın imam atadı.

Daha önce bir Cami’ye kadın imam atayacağını söyleyen Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, bunu gerçekleştirerek yine İslam dünyası tarafından tepki çekti. Kahina Bahloul Fransa’nın ilk kadın imamı olarak kayıtlara geçti. Kahina Bahloul, Müslüman-Cezayirli bir baba ile Hristiyan kökenli Fransız bir annenin çocuğu olarak dünyaya geldi. 42 yaşındaki Bahloul, Fransa’da doğdu.

2018 yılında Fatma Camisi’ni kuran ve burada kadın ve erkeklere yan yana saf tutturarak namaz kıldıran Bahloul, “İslam’da imamları belirleyen merkezi bir din otoritesi bulunmuyor. Bu yüzden sizi kabul etmek ya da etmemek ve size meşruiyet vermek toplumun kararına kalmıştır” ifadelerini kulandı.

Bahloul, kurduğu Fatma Camisi hakkında konuşurken, Liberal İslam’ı burada uygulamaya çalıştığını söylemişti.

Son dönemlerde İslam karşıtı politikaları ön plana çıkan ve Müslüman ülkelerden ciddi şekilde tepki gören Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “İslam’la mücadele ve ılımlı İslam” stratejilerini açıklamış, Fransa dışından gelen imam uygulamasını sonlandıracaklarını belirtmişti. Macron, Fransa’da İslam eğitiminin Fransızlar tarafından verileceğini dile getirmişti.