Fransa Cumhurbaşkanı Macron BAE'ye gidiyor

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Abu Dabi ile ekonomik ve siyasi bağları güçlendirmek ve Rafale savaş uçaklarının satışı için Birleşik Arap Emirliklerini ziyaret edecek.

2021'in eylül ayında Château de Fontainebleau'da Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed al-Nahyan'ı ağırlayan Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Birleşik Arap Emirliklerini ziyaret edecek.

Körfez gezisi kapsamında Arap devletleri ile bire bir görüşmeler gerçekleştirilecek olan Macron'un ABD'nin müttefiki olan ülkelere silah satışı yapabilmenin de yollarını arayacak. Macron'un ziyareti kapsamında Birleşik Arap Emirlikleri'ne yaklaşık 60 Rafale savaş uçağının satışı için anlaşma imzalanması bekleniyor. 

Hırvatistan, Mısır ve Yunanistan'ın ardından Fransa'dan en fazla uçak alacak olan Birleşik Arap Emirlikleri başkanının diplomatik danışmanı Anwar Gargash, ziyaret öncesinde gazetecilerin sorularını, "Başkanla Noel hediyesini mahvetmek istemiyorum" sözleri ile yanıtladı. 

Fransa cumhurbaşkanlığından satışa ilişkin resmi bir açıklama henüz yapılmadı. Macron'un ziyareti kapsamında Dubai Expo 2020'nin oturum aralarında MBZ ile bir imza törenine katılacağı belirtildi.