Macron Fransa'yı kayıp mı ediyor?

Fransa’da darbe ve iç savaş söylemleri devam ediyor. Son olarak ülkedeki bir grup subay Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a ikinci bir mektup yazarak ülkenin bekasını tehlikeye atmama uyarısında bulundu.

Fransa'da emekli amirallerin geçtiğimiz ay hükümete 'iç savaş' uyarısında bulunduğu tartışmalı mektubun ikincisi geldi. Ülkedeki bir grup subay Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'a yazdığı mektupta, İslamcılara "taviz" vererek ülkenin bekasını tehlikeye atmama uyarısında bulundu.

Ayrıca bu kez muvazzaf askerlerin imzaladığı belirtilen ikinci mektupta, "ülkede iç savaş çıkacağı ve bu durumda ordunun düzeni sağlayacağı" mesajı dikkat çekti.

"Görevde olan her rütbeden askerlerin, yasa gereği yüzleri açık şekilde kendilerini ifade edemediği ancak sessiz kalmalarının da imkansız olduğu" ifade edilen bildiride, "Aramızdan bazıları Afganistan, Mali, Orta Afrika ve diğer yerlerde düşman ateşini gördü. Bazıları görev arkadaşlarını kaybetti. Bizim topraklarımızda taviz verdiğiniz İslamcılığı yok etmek için canlarını ortaya koydular" ifadeleri kullanıldı.

Söz konusu mektupta, "Siz Fransa'nın başarısız bir devlet haline gelmesine izin verin diye mi savaştılar?" ifadelerine yer verildi.

Mektupta, "Konu ülkemizin hayatta kalmasıyla ilgili" denilerek şöyle devam edildi:

"Eğer bir iç savaş çıkarsa, ordu kendi topraklarında düzeni koruyacaktır. Kimse böylesine korkunç bir şey istemez, bunu en çok da bizden büyük askerler istemez ama Fransa'da bir iç savaşın zemini ortaya çıkıyor ve bunu siz de gayet iyi biliyorsunuz" denildi.