Dışişleri Bakanlığı'ndan Macron'un sözlerine sert tepki

Afrika ziyaretlerine hız veren Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, tepki ile karşılandığı Cezayir'de Türkiye'ye yönelik sözlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki ülke ilişkilerinin iyileştirilmesi kapsamında başladığı Cezayir turunun Oran kentinde protestolar ile karşılandı. 

Korumaları tarafından hızla alandan çıkarılan Macron, ülkedeki konuşmasında, "Türkiye, Rusya ve Çin'de, aktivizm, neo-kolonyal ve emperyalist ajandaları olan ve el altında Fransa düşmanlığı yapan ağlar var. Tek bir düşman var, Fransa. Bunda hepsi birleşiyor" ifadeler kullandı.

Macron'un sözlerine Dışişleri Bakanlığı'ndan sert tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç yaptığı açıklamada, Macron'un sözlerini "talihsizlik" olarak nitelendirerek, "Başta Cezayir olmak üzere Afrika’daki sömürgeci geçmişiyle yüzleşmekte zorlanan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’un, ülkemiz dahil başka ülkelere yönelik ithamda bulunarak sömürgeci geçmişinden sıyrılmaya çalışması kabul edilemez" dedi. 

Bilgiç, sosyal medya ağı Twitter'da paylaşılan mesajda, "Düşmanlıkları değil dostluğu teşvik eden ve aynı zamanda Afrika Birliği’nin stratejik ortakları arasında yer alan Türkiye hem Cezayir hem de Afrika kıtasının diğer ülkeleriyle ilişkilerini her geçen gün geliştirmekte, karşılıklı güven ve kazan-kazan ilişkisine dayanan bu ilişkiler, ülkelerin kendi iradelerine saygılı biçimde ilerlemektedir" ifadelerini kullandı.