Macaristan'ın AB yardımları kesilecek mi?

Seçim sürecindeki protestolar ve tartışmalı kararları sık sık gündeme gelen Victor Orban hükümeti bu kez de Avrupa Parlamentosu'na taşındı. Avrupa Parlamentosu, Macaristan'daki rejimin "demokrasi" değil 'seçimli otokrasi' olarak tanımlanmasını oyladı.

Avrupa Parlamentosu'nda (AP) oy çokluğu ile kabul edilen rapor, Macaristan'da mevcut siyasi rejimin demokrasi değil, seçimlerin de var olduğu bir otokratik ara rejim olarak tanımlandı. 

Euronews'ten Tarık Demirkan'ın haberine göre, Avrupa Parlamentosu’nda 28 çekimser ve 123 hayır oyuna karşılık 433 evet oyuyla kabul edilen Macaristan raporu, Macaristan'daki hukuk devleti ihlalleri nedeniyle AB tarafından verilen yardım ve yapısal dönüşüm fonlarının ödenmesini durdurmaya çağırıyor.

Avrupa Birliği (AB) ana sözleşmesi ve mevzuatı gereği Avrupa Parlamentosu tarafından hazırlanan rapor doğrultusunda alınan kararın harhangi bir yaptırım gücü bulunmuyor.

AP tarafından kabul edilen rapor, ülkede sık sık gündeme gelen hukuk devleti ve temel haklardaki eksiklikleri kapsıyor.

Rapora göre; 

- Anayasal süreçlerin ve seçimlerinin işleyişinde eksiklikler var.

- Yargı sisteminin bağımsızlığı yeterli değil.

- Yolsuzluk önlenemiyor.

- Siyasi rejim basın ve medya da dahil olmak üzere söz ve görüş bildirme hakkını granati edemiyor. 

- Vatandaşların din ve vicdan özgürlüğü, örgütlenme, gösteri ve toplanma özgürlüğü garanti altına alınamıyor. 

- LGBTQ hakları sık sıkve kabaca ihlal ediliyor. 

- Göçmenlerin, sığınma talep eden mültecilerin temel hakları göz ardı ediliyor. 

Eksikliklerin, Avrupa Birliği'nin üzerine temellendirildiği hukuk devletinin ihlali olduğu sonucuna varılan rapor kapsamında Avrupa Komisyonu göreve çağırılıyor. 

Macaristan hükümetinden rapora ilişkin herhangi bir resmi açıklama yapılmazken Parlamento tarafından oylanan raporun tavsiye kararlarını uygulama yetkisi Komisyon'a ait. Avrupa Komisyonu'nun geçtiğimiz yıl da Macaristan'a yine hukuk devletinin ihlali soruşturması açtığı göz önünde bulundurulduğunda, bu yeni tekliflerin kabul edilip edilmeyeceği ve Macaristan’a verilen yardımların kesilip kesilmeyeceği de önümüzdeki hafta netleşeceği belirtiliyor.