Macaristan’dan Türkiye’ye destek

Basın açıklamasında Türkiye-Macaristan işbirliği ile ilgili bir soruya cevap veren Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto Türkiye'nin NATO üyeliği hakkında dikkat çekici cevap verdi.

Macaristan Dışişleri ve Dış Ticaret Bakanı Peter Szijjarto, resmi ziyaret kapsamında başkent Budapeşte’de bulunan Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile pazar günü gerçekleştirilen görüşmelerinin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Bakan, yaptığı açıklamada, ülkesinin NATO üyesi Türkiye ile savunma sanayii işbirliğine övgüde bulundu.

Türkiye-Macaristan işbirliği ile ilgili bir soruya cevap veren Sziijarto, “Lütfen Türkiye hakkında konuşurken onun bir NATO üyesi olduğunu unutmayın” ifadelerini kullandı.

Açıklamalarının devamında, “Yani, doğal olarak Türkiye ile savunma sanayinde işbirliği yapıyoruz. Tabiki gelecekte de bu işbirliğini devam ettireceğiz.” dedi.

Bakan ayrıca, Macaristan’ın Türkiye’nin düzenlediği Barış Pınarı Harekatı’na karşı tutumu ile ilgili de açıklamada bulundu. Sziijarto açıklamasında, “Ne Almanya’nın ne de diğer ülkelerin, Türkiye’nin faaliyetleri ile ilgili bizim duruşumuz üzerinde herhangi bir etkisi yok. Bu noktada, Macar halkının çıkarlarının savunucusuyuz” ifadelerini kullandı.

Konuyla ilgili olarak 11 Ekim’de Macaristan Devlet Bakanı Gergely Gulyas, “Türkiye’nin başlattığı, 4 milyon sığınmacının güvenli bir şekilde geri dönmesini amaçlayan operasyon desteklenmeli.” açıklamasında bulunmuştu.

Bakan Sziijarto ayrıca, Avrupa Birliği ülkeleri arasında mültecilerin paylaştırılmasına dair herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceklerini belirtti. 

Macaristan, Nurol Makina tarafından üretilen Türk yapımı zırhlı personel taşıyıcı Ejder Yalçın’ı satın alan ilk Avrupa Birliği üyesi devlet konumunda bulunuyor.