Viktor Orbán, AB'nin Ukrayna'ya yardım bütçesinin onaylanmayacağını duyurdu

Macaristan Başbakanı Viktor Orbán, ülkesinin AB’nin Ukrayna’ya destek planını desteklemeyeceğini söyledi.

AP’den Justin Spike’ın haberine göre, cuma günü bir konferansta konuşan Viktor Orbán, Rusya’nın Ukrayna’daki saldırısını kınadığını ve Ukrayna halkını desteklediğini, ancak Ukrakyna’nın çıkarlarını Macaristan’ınkilerin önüne koymayacağını belirtti.

AB hukukuna göre bütçe değişiklikleri tüm üye ülkelerin oydaş olması şartıyla devreye giriyor. Dolayısıyla Macaristan’ın reddi, yardımın AB’den geçmesini engelleyebilir.

Orbán, AB yardım planına alternatif olarak 27 üye devletin bireysel olarak Ukrayna’ya ne kadar yardım edebileceklerini belirlemelerini, toplamı da kendi aralarında “oransal ve adil” bir biçimde paylaştırmalarını, böylece ödeme yapmak için ortak kredi almaktan kaçınmayı önerdi.

Orbán’ın bu çekincesinin, yakın zamanda Brüksel’in Macaristan’a 10 milyar euroyu geçen miktarda bir AB fonunu vermemekle tehdit etmesinden kaynaklamış olabileceği düşünülüyor.

Gelecek yıl yapılması planlanan 18 milyar euroluk yardım, Ukrayna’nın maaşlar, sağlık, sigorta gibi ülke içi hizmetleri devam ettirebilmesi için kullanılacak.