Peter Szijjarto: "Macaristan'ın enerji arz güvenliği tehlikeye atılacak"

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan'ın Moskova'ya yönelik "nükleer enerjiyle ilgili herhangi bir kısıtlamayı kabul etmeye ve desteklemeye istekli olmayacağını, çünkü bunun Macaristan'ın enerji arz güvenliğini tehlikeye atacağını" açıkladı.

Macaristan Dışişleri Bakanı Peter Szijjarto, Macaristan'ın Rus nükleer enerjisine yönelik kısıtlayıcı önlemlerini desteklemeyi kabul etmediğini ve yeni yaptırımların olmaması gerektiğine inandığını dile getirdi.

Dışişleri Bakanı'na göre, yeni kısıtlamaların getirilmesi durumunda Avrupalı şirketlerin Rusya dışına ihracat yapması eskisinden daha da zor olacak. 

Szijjarto, "Çin ile karşılıklı saygı ve iş birliğine dayalı stratejik bir ortaklığın Avrupa için bir öncelik olduğunu" açıkladı. 

Macaristan Dışişleri Bakanı, "Yaptırım paketinin bir diğer tehlikeli unsuru da AB'nin 8 Çinli şirkete karşı kısıtlayıcı tedbirler uygulayacak olmasıdır. AB Çinli şirketlere yaptırım uygularsa, bunun Avrupa-Çin ilişkileri üzerinde çok ciddi bir etkisi olacaktır. Yaptırımlarla zaten kendi ayağımıza ve ciğerimize kurşun sıktık. Çin ile ilişkilerin bozulması nedeniyle yine çok şey kaybedeceğiz" dedi.

Peter Szijjarto, "AB içindeki atmosferin hala kavgacı olduğunu, AB üyesi ülkelerin çoğunun Macar hükümetine Ukrayna'daki savaşa askeri bir çözüm olasılığını işaret ettiğini, ancak bunun düşmanlıkların uzaması riskini beraberinde getirdiğini" belirtti.

Macaristan Dışişleri Bakanı, "Ukrayna'ya silah sevkiyatı ve yeni yaptırımlar konusunda büyük bir baskı var, ancak hükümet barışa ve ulusal çıkarlarına olan bağlılığından vazgeçmeyecektir" ifadelerini kullandı.