Viktor Orban: “Ukrayna’nın AB üyeliği ışık yılı uzakta”

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, kendisinin ve hükümetinin, Ukrayna’ya bloğa katılma davetinin resmen yapılıp yapılmayacağı ile ilgili aralıkta planlanan AB görüşmelerine “direneceğini” dile getirdi.

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Ukrayna’nın Avrupa Birliği’ne (AB) katılmasının “ışık yılı kadar uzak” olduğunu ifade etti.

Orban, başkent Budapeşte’de sağcı milliyetçi Fidesz Partisi’nin başkanlığına 11. kez üst üste yeniden seçilmesinin ardından açıklamalarda bulundu.

Macaristan Başbakanı, “Görevimiz Ukrayna ile müzakerelere başlama yönündeki yanlış sözü düzeltmek olacak zira Ukrayna şu anda AB’den ışık yılları kadar uzakta” ifadelerini kullandı.

Orban, AB’nin Ukrayna ile katılım müzakerelerine başlama sözünün bir “hata” olduğunu dile getirerek, kendisinin ve hükümetinin aralık ortasında Ukrayna’ya resmi olarak katılım daveti yapılıp yapılmayacağı ile ilgili AB görüşmelerine “direneceğini” kaydetti.

Euronews’in aktardığına göre, yeni bir ülkenin birliğe kabulü için tüm üye devletlerin oybirliği gerekiyor ve bu da Orban’a güçlü bir veto hakkı veriyor.

AB yürütme organı Avrupa Komisyonu, bu ayın başlarında Kiev hükümetinin “kayda değer düzeyde kurumsal güç, kararlılık ve işleyiş kabiliyeti gösterdiğini” kaydederek Kiev hükümeti ile katılım müzakerelerinin başlatılması tavsiyesinde bulundu.

Ancak Orban hükümeti, müzakerelerin savaş halindeki bir ülkeyle başlamaması gerektiğini ve Ukrayna’nın katılımının AB’nin üye ülkelere fon dağıtma sistemini yeniden yönlendireceğini dile getirdi.