Belarus Devlet Başkanı Lukaşenko'dan İran ziyareti

Belarus Başkanı Aleksandr Lukaşenko, İran’ın başkenti Tahran'da mevkidaşı İbrahim Reisi ile görüştü.

BelTA Haber Ajansı’na göre, Lukaşenko, iki ülkenin birbirine ihtiyaç duyduğunu ve iki ülkenin yakın iş birliği içinde olması gerektiğini söyledi.

Lukaşenko, konuşmasında Reisi’ye hitaben, “Özellikle son iki yılda ikili ilişkilerimizin gelişmesinde senden çokça bahsetmemin nedeni seni övmek değildi. Dürüst olmak gerekirse İran üzerindeki odağım bir noktada zayıflamıştı. Bunu sıkça düşünüyorum ve ilişkilerin yoğun geçmediği bu dönemden geçmemiz gerekiyormuş diye düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Belarus lideri, konuşmasını, "Ancak bu süreçte birbirimize ne kadar ihtiyaç duyduğumuzu, bu dünyada ne kadar yakın iş birliği içinde olmamız gerektiğini öğrendik” sözleriyle tamamladı.

Lukaşenko; ikili ilişkilerdeki birçok sorunun giderildiğini ve ortak noktalara varıldığını, imzalanan antlaşmaların değerinin 100 milyon dolara yaklaştığını ekledi.

Reisi de ikili ilişkilerin sürekli olarak gelişmekte olduğunu, son iki yılda çığır açıcı gelişmeler yaşandığını aktardı.

İranli lider, Belaruslu mevkidaşına, “Şüphesiz ki ziyaretiniz ikili ilişkiler üzerinde ciddi bir olumlu etkiye sahip olacaktır” dedi.