Hizbullah duyurdu: İran'dan Lübnan'a akaryakıt desteği

Geçtiğimiz aydan bu yana Lübnan genelinde devam eden akaryakıt krizi, özellikle hastanelerin özel servislerinin çalışmasını durma noktasına getirdi. Lübnanlı Şii grup Hizbullah, İran'ın ülkeye akaryakıt desteği sağlayacağını duyurdu.

Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamanın ardından ekonomik krizi aşamayan ve toplumsal ayaklanmalara sahne olan Lübnan, tarihin en büyük akaryakıt krizi ile mücadele etmeye devam ediyor.

Ülkede elektrik ve su kesintilerinin yanı sıra yaşanan akaryakıt krizi halkın sık sık sokaklara dökülmesine neden olurken, İran'dan ülkeye yardım sözü geldi. 

Hizbullah lideri Seyyid Hasan Nasrallah, İran'a ait akarkayıt gemisinin yola çıktığını duyurarak, ABD ve İsrail'i uyardı. Nasrallah, geminin yola çıkar çıkmaz Lübnan toprağı sayılacağını vurguladı.

Katıldığı televizyon yayınında açıklama yapan ve ülkede iki yıldır devam eden krize karşılık sık sık yardım yapacaklarının altını çizen Nasrallah, "Kimseyle sorun yaşamak istemiyoruz. Halkımıza yardım etmek istiyoruz" ifadelerini kullanarak, "İnşallah bu gemi ve diğerleri sağ salim varacak" dedi.