IMF: “Hükümet kurulmadan ekonomik reformlar uygulanamaz”

Uluslararası Para Fonu, Lübnan’da ekonomik reformların hayata geçirilmesi için hükümetin kurulması gerektiğini açıkladı.

IMF Sözcüsü Gerry Rice düzenlediği basın toplantısında, Lübnan’daki ekonomik ve siyasi durum hakkında önemli noktalara değindi. Rice, Beyrut Limanı’nda Ağustos 2020’de gerçekleşen patlama sonrası hükümetin istifa etmesi üzerine değerlendirmelerde bulundu. Ayrıca ülkedeki siyasi gruplar arasında yaşanan anlaşmazlıkları dile getirdi.

 Rice, ülkenin içinde bulunduğu mali krizden kurtulması için ekonomik reformların hayata geçirilmesi gerektiğini belirtirken, hükümetin biran evvel kurulmasının kaçınılmaz olduğunu vurguladı.

Rice, ülkedeki siyasetçilerin yolsuzluk ve israfla mücadele etmesi gerektiğini dile getirirken, “Yabancı bağışçı ülkeler, (hükümet kurulmadan) borç batağı içerisinde olan Lübnan’a yardım eli uzatmayacak” şeklinde konuştu.

IMF’nin Lübnan’la bir program üzerinde görüşmede bulunmadığını söyleyen Rice, Lübnan’ın içinde bulunan sorunların her zamankinden büyük olduğunu ve reform programının kaçınılmaz bir ihtiyaç olduğunu ifade etti. Ayrıca Rice, Maliye Bakanlığı ile devlete bağlı olan bazı oluşumlar için teknik destek verildiğini söyledi.