Libya, Lübnan'dan Muammer Kaddafi'nin oğlunu serbest bırakmasını istedi

Libyalı yetkililer, Lübnan'dan Muammer Kaddafi'nin cezaevinde açlık grevinden dolayı sağlık durumu kötüleşen oğlu Hannibal Kaddafi'nin serbest bırakılmasını istedi.

Libya adli makamlarının Lübnan'dan, 2015 yılından bu yana yargılama yapılmaksızın cezaevinde tutulan Muammer Kaddafi'nin oğlunu serbest bırakmasını talep ettiği belirtildi.

Yetkililer, resmi talebin açlık grevi yapan Hannibal Kaddafi'nin sağlık durumunun kötüye gitmesi nedeniyle iletildiğini bildirdi.

Hannibal Kaddafi'nin sağlığı, yargısız tutukluluğunu protesto etmek amacıyla 3 Haziran'da açlık grevine başlamasından bu yana giderek kötüleşiyor.

Kaddafi, o tarihten bu yana en az iki kez hastaneye kaldırıldı ve sadece az miktarda su içiyor.

Lübnanlı iki yargı yetkilisine göre; Libya Başsavcısı bu ayın başlarında Lübnanlı mevkidaşına Hannibal Kaddafi'ye ilişkin bir talep gönderdi.

Talepte, Lübnan'ın bu konudaki iş birliğinin 1978 yılında Libya'da kaybolan Şii din adamı Musa el-Sadr'ın akıbeti konusunda gerçeğin ortaya çıkmasına yardımcı olacağı vurgulandı.

Kaddafi'nin neden tutulduğunun sorgulandığı talep metninde, Libya'ya teslim edilmesi istendi.

Yekililer, Kaddafi'nin sekiz yıl önce kaçırılıp Lübnan'a getirilinceye kadar Lübnanlı eşi ve çocuklarıyla birlikte sürgünde yaşadığı Suriye'ye dönmesine izin verilmesini istedi.