Lübnan’da protesto gösterileri şiddete dönüştü

Lübnan’da Saad Hariri’nin hükümeti kurmayacağını duyurmasının ardından ülkede protesto gösterileri başladı. Ülkenin bazı bölgelerinde ise protesto gösterileri çatışmaya dönüştü.

Lübnan’da daha önce hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad el-Hariri, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği basın toplantısında Cumhurbaşkanı Mişel Avn ile anlaşma sağlayamadığını duyurmuştu. Hariri, bu nedenle hükümeti kurma görevini bıraktığını açıkladı.

Hariri’nin bu açıklamasının ardından Lübnanlılar, ülkedeki siyasi belirsizliği ve ekonomik şartları protesto etmek için sokaklara döküldü.

Ülkenin birçok yerinde halk tarafından protesto gösterileri düzenlenirken, Trablusşam kentinin Jabal bölgesinde halk, yolları trafiğe kapatarak polisle çatışmaya girdi. Güvenlik güçleri tarafından gaz bombası kullanılırken, protestocular ise taş atarak karşılık gösterdi. Yaşanan olaylarda 25 kişinin yaralandığı ve sağlık ekipleri tarafından hastaneye götürüldüğü bildirildi.

Diğer yandan, son yılların en büyük ekonomik krizinin yaşandığı ülkede, Lübnan lirası dolar karşısında sert düşüşünü sürdürüyor.