Lübnan'da bankalar süresiz kapatıldı

2019 yılından bu yana ekonomik olarak zor günler geçiren Lübnan'da Beyrut limanında yaşanan patlamanın ardından banka krizi derinleşmiş, halk parasını alabilmek için ayaklanmıştı.

4 Ağustos 2020'de Beyrut limanında yaşanan patlama, ülkedeki krizin hızla derinleşmesine neden olmuştu. Halk büyük yoksulluk ile mücadele ederken sosyal sınıflar arasındaki uçurum sık sık gündeme gelmişti. 

Lübnan halkı, tahıl filolarındaki patlamanın ardından temel ihtiyaçlarını edinebilmek için kilometrelerce kuyruk oluşturmuş, bankalardan paralarını almak isteyenler ise geri çevirilmişti. Halk, bankalardan parasını almak için ülkedeki şubelere baskınlar düzenlemişti. 

Lübnan Bankalar Birliği, mevduat sahiplerinin dondurulan tasarruflarına erişmek için geçen haftalarda banka basmalarının ardından güvenlik gerekçesiyle bankaların süresiz olarak kapatılacağını duyurdu.

Açıklamada ayrıca, baskınlar nedeniyle banka çalışanlarının “hafifletilemeyecek büyüklükte risklerle” karşı karşıya kaldığı belirtildi.

Lübnan'da halkın yüzde 80'inden fazlasının gıda ve ilaç temin etmekte zorlandığı belirtilirken banka şubelerine baskınlar kamuoyunda da destek gördü.