Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame AB’nin takibine girdi

Almanya’da savcılık, Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame’nin, Avrupa Birliği Adli İş Birliğini Geliştirme Birimi’nin (Eurojust) yakın takibine alındığı kişiler içinde olduğunu açıkladı.

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Selame, kara para aklamak ve zimmetine para geçirmekle suçlanıyor.

Eurojust tarafından yapılan yazılı açıklamada, Fransa, Almanya, Lüksemburg, Monako ve Belçika’da 2002 ile 2021 yılları arasında yaklaşık 330 milyon dolar ve 5 milyon euroyu zimmete geçirdiğinden şüphe edilen beş kişiye ait mülklere ve banka hesaplarına el konulduğu ifade edildi.

Eurojust, bu kişilerin kimlikleri hakkında herhangi bir bilgi paylaşmadı. Münih Savcılığı, Reuters’e gönderdiği mesajında, Eurojust’ın suçlamalarının Selame’nin karıştığı tahmin edilen yolsuzlukla ilgili olduğunu belirtti.

Reuters, Alman savcılara atıfta bulunarak, Lübnan Merkez Bankası Başkanı’nın yolsuzlukla ilgili yaklaşık 132 milyon dolar tutarındaki Lübnan’a ait bir varlığın dondurulduğunu bildirdi.

Eurojust sözcüsü ise suçlanan kişilerin kimliği ile ilgili sorulara yanıt vermedi.

Lübnan’da yerel mahkeme tarafından geçen hafta verilen karar sonrası Selame hakkında, “yasa dışı yollarla zenginleşme ve kara para aklama” suçlamasıyla soruşturma açılmıştı.