Lübnan Merkez Bankası Başkanı’na yurtdışına çıkma yasağı getirildi

Lübnan Merkez Bankası Başkanı Riyad Seleme’ye yurtdışına çıkma yasağı getirildi.

Lübnan resmi ajansı NNA tarafından Lübnan Mahkemesi Başsavcısı Gade Aun’ın Merkez Bankası Başkanı Selame hakkındaki kararına ilişkin açıklaması yayımlandı.

Aun, yerel medyada yayımlanan haberlere istinaden bir açıklama yaptığını söylerken, hakkındaki suçlamalar kesinlik kazanana kadar Selame için yurt dışına çıkış yasağı getirildiğini kaydetti.

Açıklamada yasağın nedeni hakkında herhangi bir bilgi paylaşılmazken, yerel medyada çıkan haberlerde, ‘İnsanlar Reform İstiyor’ hareketi mensuplarının Selame hakkında ‘yolsuzluk’ suçlamasıyla dava açtığı belirtildi.

Selame hakkında ilk olarak Ocak 2021’de İsviçre’deki adli merciler tarafından ‘zimmete para geçirme, kara para aklama ve yolsuzluk’ gibi suçlamalar nedeniyle dava açılmıştı.

İsviçre Başsavcılığı tarafından, Selame’nin kardeşi Raca Selame’ye ait Forry Şirketinin, Lübnan Merkez Bankası’na ait eurobond ve hazine bonoları satışından 2002’den 2014’e kadar 326 milyon dolar ücret ve komisyon aldığı ifade edilmişti.

İsviçre’nin soruşturma talebi için Lübnan’dan yardım istemesi üzerine Lübnan Başsavcılığı Nisan 2021’de Selame hakkında dava açmıştı.