Lübnan'da ekonomik kriz büyüyor: Ülke karanlık bir tünelden geçiyor!

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, ülkesiyle ilgili acı gerçeği kamuoyuna açıkladı. Lübna'nın karanlık bir tünelden geçtiğini kaydeden Diyab, ülkesindeki vatandaşların günlük geçim ve sosyal şartlar konusunda büyük sıkıntılar çektiğini belirtti.

Lübnan Başbakanı Hassan Diyab, Katar ziyaretinde ülkesinin Doha Büyükelçiliğine giderek açıklamalarda bulundu.

Lübnan haber ajansının haberine göre Diyab, ülkesinin karanlık bir tünelden geçtiğini belitti. Söz konusu karanlığın yalnızca elektrik kesintisi olmadığını belirten Diyab, Lübnanlıların günlük ihtiyaçlarını karşılamada büyük sıkıntılar çektiğini vurguladı.

Hükümetinin 9 aydır istifa ettiğini ancak yeni hükümetin kuruluşuna yönelik engellemelerin olduğuna dikkat çeken Başbakan, ‘’Lübnan, tam bir çöküşün eşiğinde" ifadesini kullandı.

LÜBNAN’DAKİ EKONOMİK KRİZ

Lübnan, farklı din ve mezheplere dayalı siyasi bölünmeler nedeniyle 1975-1990 yıllarındaki iç savaştan bu yana büyük bir ekonomik kriz yaşıyor.

Merkez Bankası her ne kadar kuru sabit tutsa da, ülkenin yerel para birimi gün geçtikçe değer kaybetmeye devam ediyor. Hatta gelinen son noktada dolar karaborsada on bin liranın üzerine çıkmış durumda. Ülkede dolarla işlem gören yakıt maddesi teminindeki sıkıntılar nedeniyle uzun süreli elektrik kesintileri de yaşanıyor.