Lübnan'da kurulan hükümet istikrarı sağlayabilecek mi?

Beyrut Limanı'nda yaşanan patlamadının ardından hem yoksulluk hem de hükümet krizi ile mücadele eden Lübnan'da yeni bir dönem başlıyor...

İki yıldan uzun süredir ülkede birden fazla kriz ile mücadele etmeye çalışan Lübnan halkı, sık sık protestolar ile de sokağa dökülmüştü. 

Tarihin en büyük ekonomik krizinin pençesinde kıvranan ülkede nihayet yeni hükümet kuruldu. Yeni hükümette başbakanlık koltuğuna Najib Mikati otururken, art arda gelen açıklamalar, yeni dönemde Lübnan'ın hızlı adım atmak istediğini de gözler önüne serdi. 

Fransa ve Uluslararası Para Fonu da dahil olmak üzere birden fazla ülke ve kurum yeni hükümete temkinli yaklaşırken pazartesi günü ülke parlamentosunda güven oylaması yapılacak. 

Üçüncü kez hükümet kurma görevini üstlenen Mikati'nin güven oyu alması halinde, önümüzdeki mayısta yapılacak olan seçimlere kadar görevde kalması bekleniyor. 

Fransa'nın yoğun baskısı altında ülkedeki kıtlık ile mücadele etmeye çalışan Lübnan halkı gelişmeleri yakından takip ederken AB'nin hükümetin kurulmasını memnuniyetle karşıladığı açıklandı. 

Yeni hükümeti değerlendiren uzmanlar, geçmişteki hükümetlerde görevli 'yargıç' bakanların yerine gelen bankacıları eleştirirken Başbakan Mikati'nin yurt dışındaki kurum ve kuruluşlara olumlu sinyaller göndermeye çalıştığını vurguladı.