İngiltere Brexit Bakanı istifa etti

İngiltere Brexit Bakanı Lord Frost’un istifa ettiği açıklandı.

İngiltere’nin Avrupa Birliği (AB) Geri Çekilme Anlaşması ve Kuzey İrlanda Protokolü müzakerelerine öncülük eden Brexit Bakanı Lord Frost istifa etti.

İngiliz Mail on Sunday gazetesinde yer alan habere göre, Frost’un istifası Başbakan Johnson’a bir hafta önce iletildi. Ancak Frost’un Ocak ayına kadar kalmaya ikna edildiği öne sürüldü.

Liberal Demokrat Layla Moran, "Bu şok edici istifa, Muhafazakar hükümetin merkezindeki kaosun ve kafa karışıklığının bir işaretidir. Fareler, krizden krize yalpalayan Boris Johnson'ın batan gemisinden kaçıyor” ifadeleriyle Frost’un istifasını yorumladı.

Lord Frost, son olarak İngiltere ile AB arasında Brexit sonrası düzenlemeler konusunda müzakerelerde önemli rol almıştı.

Frost’un istifası, Avrupa Komisyonu'nun Kuzey İrlanda Protokolü ile ilgili müzakerelerde elini güçlendirmesi olarak yorumlanıyor. Brexit sürecinde önemli bir yeri olan Frost’un ardından İngiltere’nin müzakerelerdeki konumunun nasıl olacağı soru işareti yarattı. Frost’un halefi olacak ismin AB ile müzakere sürecinin gidişatını da belirlemesi bekleniyor.