PKK, Washington'da ilk kez bir lobi firmasıyla anlaştı

"SDG" adını kullanan terör örgütü YPG/PKK, ABD'nin başkenti Washington'da ilk kez bir lobi firmasıyla anlaşma yaptığı bildirildi.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD), "SDG" adını kullanan terör örgütü YPG/PKK’ya sahada verdiği desteği politik düzeyde de sürdürmeye başladı. Amerika’daki lobi çalışmalarına ilişkin haberleri derleyen "Foreign Lobby" adlı internet sitesinde yer alan habere göre, YPG/PKK, "Jim Dornan Strategies" adlı firma ile anlaşma sağladı. Söz konusu anlaşma 30 Nisan'da gerçekleşti.

"DEAŞ'A KARŞI MÜCADELE"

Habere göre, anlaşmada adı "Kürt Savunma Güçleri/YPG SDF" şeklinde geçen terör örgütü, Washington'da "DEAŞ terör örgütüyle mücadelesine" ilişkin lobi çalışmalarını, Cumhuriyetçilere yakın söz konusu firma üzerinden yürütecek.

Söz konusu haberde, anlaşmanın detaylarına yer verilmedi. Ancak aynı haberde, PYD'nin siyasi kolu Suriye Demokratik Konseyi (SDC) adlı yapılanmanın da geçen yaz Washington'da "AF International" adlı lobi firmasıyla bir anlaşma yaptığı ifadelerine yer verildi.

LOBİ FALİYETLERİ NEDEN YÜRÜTÜLÜR?

Lobicilik en basit tabirle, 'ülke içindeki ve ülke dışındaki çıkarların savunulması' amacıyla yürütülüyor. Bu alanda gerçekleştirilen tüm çalışmalar da lobi faaliyetleri olarak adlandırılıyor.

Lobicilik, özellikle ABD’de destek kazanmak için epey önemli bir faaliyet. Bu nedenle ABD’de yürürlükte olan yasalara göre, lobi kuruluşlarının yabancı devletler ya da şirketlerle yaptığı tüm anlaşmaları ve faaliyetleri Yabancı Ajanlar Bildirim Yasası (Foreign Agents Registration Act - FARA) çerçevesinde Adalet Bakanlığı’na bildirmesi gerekiyor.