Litvanya, "Wagner'i terör örgütü olarak tanıyın" çağrısı yaptı

Litvanya Parlamentosu, Rusya’nın paralı askerlik şirketi Wagner Grubunu “terör örgütü” olarak tanıdı.

AA’da yer alan habere göre; Litvanya Parlamentosu, Ukrayna’da faaliyet gösteren ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in fiili özel ordusu olarak tanımlanan Rus güvenlik şirketi Wagner’i, “terör örgütü” olarak tanıyan kararı kabul ettiğini açıkladı.

Kararda, Wagner’in Ukrayna’da “teröre muadil” sayılabilecek eylemlerde bulunduğu iddia edilerek, “Saldırganın (Rusya) yanında askeri eylemelere aktif olarak katıldığı” ifade edildi.

Kararda, Vladimir Putin'e yakınlığıyla bilinen iş adamı Yevgeniy Prigojin tarafından kurulan ve Avrupa Birliği ile ABD tarafından yaptırım listesine alınan özel askeri şirket Wagner için "Rusya'nın gölge güç enstrümanı" denildi.

Kararda ayrıca, "terör örgütü" olarak tanımlanan grubun Orta Afrika Cumhuriyeti, Sudan ve Mali gibi ülkelerde de faaliyet gösterdiği, ABD Hazine Bakanlığı tarafından "ulus aşırı suç örgütü" olarak tanımlandığına yer verildi.

Diğer ülkelere de Wagner’i “terör örgütü” olarak tanıma çağrısı yapıldı.

Wagner’in kurucusu Yevgeniy Prigojin ise karara cevaben yaptığı açıklamada, “Litvanya bir mikro devlet ve Litvanyalı parlamenterlerin görüşleri, komşu ülkeler Letonya ve Estonya'nın sakinlerini dahi neredeyse hiç etkileyemez" dedi.