Liderlerin beden dili analizi

Siyasi liderlerin birçok anı kameralara yansıyor. Yansıyan jest, mimik ve el hareketlerinden yola çıkarak, o anki siyasi durumu destekleyen mesajların farkına varmak mümkün. Peki liderlerin el hareketleri ve beden dili ile verdikleri önemli mesajların altında neler yatıyor?

Demokrasiyle yönetilen tüm toplumlarda siyasi liderler en çok tanınan ve merak edilen kişiler arasında yer alıyor. Politikacıların tanınırlıklarını toplum içerisinde sürdürmek ve popülerliklerini yitirmemek için her zaman gündemde kalmaları gerekmektedir. Gündemde kalmanın en önemli yollarından biri kitle iletişim araçlarını doğru kullanmaktan geçer. Bu bağlamda siyasal liderlerin, toplum üzerinde imajlarını doğru biçimde kurmalarını sağlayacak görselliği, bir dil olarak doğru biçimde kullanabilen zihin yönlendiricilerine yani beden diline ihtiyaçları vardır.Beden dilini doğru yönetebilen liderler kitleleri etkilemeyi başarmış ve kendi düşünceleri doğrultusunda onları ikna etmişlerdir.

118

Türkler sözlü bir mesajı onaylarken başlarını öne doğru sallarlar, aslında aynı işaret farklı toplumlarda hayır anlamında da kullanılır. Türkler birini uyarırken ya da tehdit ederken sağ ya da sol ellerinin işaret parmağını göğüs hizasında öne arkaya doğru sallarken Almanlar bu hareketin ne anlama geldiğini bilmezler, çünkü onlar uyarmak için ellerini avuç içleri kendilerine dönük olarak yine işaret parmaklarıyla sağa sola doğru sallarlar. Asıl olarak ne söylediğimizden ziyade neyi nasıl söylediğimiz önemlidir. Çünkü iletişimde sözcüklerin kapsadığı alan, tonlamanın ve bedenin kapsadığı alandan çok daha azdır. İletişimde insanların mahrem alanlarına girmeden, doğru ses tonu ve güven veren bir beden dili ile başarı yakalamak mümkündür. Bunun için doğru beden dili kullanmanın yanında, doğru beden dilini okumakta önemlidir.

218

Mustafa Kemal Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk, beden dilini en başarılı kullanan siyasi lider olarak bilinir. Atatürk, yalnızca beden dilinde değil, aynı zamanda sözsüz iletişim unsurlarında da en iddialı olan liderdir. Her zaman son derece şıktır, kararlı bakışları vardır ve karizmatik bir duruş sergiler. Bu özelliklerinin altında yatan ana neden özgüvendir. Kılık kıyafetleri üzerine tam oturmuş, aksesuarları, şapkası, köstekli saati, sigaralığı, bastonu son derece doğru ve birbiriyle uyumlu seçilmiştir. Atatürk’ün beden dilini okumak istediğimizde keskin bakışlarının insanı ilk başta etkilediğini görebiliyoruz. 

Atatürk’ün her daim dik bir duruş sergilemesi ve hitabet şekli, topluluk önünde kendine güvenen ve kararlı bir kişi imajı çizmektedir. Ayrıca konuşmalarını herkesin anlayabileceği hızda ayarlaması, konuşmalarının önemli kısımlarında ara vermesi bilinçaltında bu sözlerin karşı tarafa çok daha isabetli tesir etmesine sebep olmaktadır. Yürüyüş esnasında emin adımlarla ilerlemesi ise, sakin ve ayakları yere basan bir kişi olduğu hissini uyandırıyor.

418