Libya’da ulusal uzlaşı projesinin başladığı duyuruldu

Libya Başkanlık Konseyi Başkanı Muhammed el-Menfi, ülkede kapsamlı ulusal uzlaşı projesinin başladığını açıkladı.

Başkanlık Konseyi tarafından yapılan açıklamada, varılan uzlaşının sağlanması için gösterilen tüm çabaları takdirle karşıladığını belirtti. Bu uzlaşma kapsamında, çeşitli davalarda tutuklu bulunan ve haklarında yargı kararı verilen tutuklular serbest bırakıldı.

Libya halkını kutlayan Menfi, “Geçmişin acı sayfalarını kapamak, anlaşmazlıkları aşmak, bölünmeyi kötü görmek ve akan kanı durdurmak için Libya halkının hakiki ve ciddi bir arzusu olmasaydı, bu kararlar alınmazdı” ifadelerini kullandı.

İnsanları vatan etrafında toplanmaya ve hukuk devletini kurmaya çağıran Menfi, ulusal uzlaşının ilk adımlarının atılmaya başlamasından dolayı Libyalıları kutladı.

Açıklamada, uzlaşı projesinin ayrıntıları, aşamaları ve uygulaması hakkında daha fazla bilgi verilmedi.

Libya Başkanlık Konseyi, ulusal uzlaşı kapsamında siyasi mahkumların da serbest bırakıldığını açıkladı.

Diğer yandan Libya Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, devrik lider Muammer Kaddafi’nin oğlu Sadi Kaddafi’nin tahliye kararı hakkında açıklamalarda bulundu.

Sosyal medya hesabından açıklamada bulunan Dibeybe, “Uzlaşı sağlamadan yol alamaz; hukuku uygulamadan, kuvvetler ayrılığı ilkesine saygı duymadan, yargı usul ve kararlarına uymadan da devletin diriliğini tesis edemeyiz. Bu temelde, Sadi Kaddafi adlı vatandaş, Başsavcılık tarafından kendisi hakkında yayınlanan tahliye kararının uygulanmasıyla bugün serbest bırakıldı” ifadelerini kullandı.