UMH Hafter’i püskürtmeye başladı

Tunus’ta başlayan Arap Baharı’nın Libya’ya sıçramasıyla başlayan iç savaş, 2014 yılından sonra siyasi bir mücadeleye dönüşmüştü. Halife Hafter’in, BM ve pek çok ülke tarafından tanınan UMH’ye karşı saldırıya geçmesi Libya’da iç savaş krizinin derinleşmesine neden oldu. Büyük çoğunluğu çöllerden oluşan ülkenin yüzde 80’inden fazlasını elinde tutan Hafter’e karşı, UMH harekete geçti.

Arap Baharıyla birlikte Libya halkı da diğer ülke halkları gibi demokratik yönetim için diktatörlüklere karşı ayaklandılar. 2011 yılının başlarında başlayan ayaklanmalar, aynı yılın ekim ayında Muammer Kaddafi’nin halk tarafından indirilmesiyle son buldu. Fakat bu sefer ülke içerisinde iki farklı tarafın siyasi iktidar mücadelesi başladı.

SİYASİ İÇ SAVAŞIN FİTİLİ ATEŞLENDİ

Muammer Kaddafi’nin 2011 yılında Arap Baharıyla birlikte devrilmesinin ardından ortaya çıkan General Hafter, o dönem ülkenin yönetimini ele geçirmeye çalıştı. Fakat bu girişimi başarısız olan Hafter, uzun yıllar yaşadığı ABD’ye dönme kararı aldı. 2014 yılında tekrardan Libya’ya dönen ve arkasına aldığı silahlı kuvvetlerle terör estiren Hafter, 2014 yılında Milli Kongre'ye yönelik başarısız bir darbe girişiminde daha bulundu.

Televizyondan okuduğu bildiride, Libya’nın siyasi geleceğine ilişkin yeni bir yol haritası açıkladı ve askeri vesayet kurulmasını önerdi. Hafter, askeri üniforma ve beraberindeki komuta kademesiyle, Libya'da geçiş döneminde seçimle göreve gelen Milli Genel Kongre'nin lağvedildiğini açıklarken, kendisinin de yeni bir geçiş dönemi yol haritası bulunduğunu duyurdu. Libyalı generalin teşebbüs ettiği darbe girişimi, sahada herhangi bir karşılık bulmadı ancak, Hafter'in yönettiği grupların Libya içindeki silahlı iktidar mücadelesi başladı. Hafter, ayrıca darbe girişiminin ardından terör örgütü DEAŞ kontrolündeki Bingazi ve Sirte kentine operasyon başlattığını açıklayarak, uluslararası destek istediğini duyurdu.

Tüm uluslararası çağrılara rağmen saldırılarını sürdüren Hafter, insan yoğunluğunun az olduğu ve büyük kısmı çöllerden oluşan Libya’nın büyük çoğunluğunu ele geçirdi. 2020 yılına kadar ilerleyişini sürdüren Hafter, BM'nin girişimleriyle 17 Aralık 2015'te Fas'ın Suheyrat kentinde varılan “Libya Siyasi Anlaşması” uyarınca kurulan ve pek çok ülke tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başkanlık Konseyi’ne karşı saldırılarına devam etti. Son olarak geçtiğimiz ay ise Suheyrat anlaşmasını tanımadığını duyuran Hafter, kendisini Libya’nın tek meşru lideri ilan etti.

MEŞRU HÜKÜMETTEN HAFTER’İN GİRİŞİMİNE TEPKİ

Hafter’in kendisini Libya’nın devlet başkanı ilan etmesine Libya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Temsilcisi Et-Tahir es-Sünni’den tepki geldi. Twitter'dan yaptığı açıklamada, Halife Hafter'in kendi tarihinde 5. defa darbe yaptığını belirten, “Hafter'in siyasi süreci ve Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin (BMGK) aldığı kararları baltaladığına şüphe var mı? Onun ya da askeri güçlerinin, onu destekleyen ülkelerin iddia ettiği gibi Temsilciler Meclisi'nden (TM) doğrudan ya da dolaylı olarak aldığı bir meşruiyet var mı?” sorularını soran Sünni, “Hafter, halkın kendisine yetki verdiğinden eminse neden seçimlerden korkuyor?” ifadesini kullandı.

Sunni’nin dışında UMH Başkanlık Konseyi üyesi Muhammed Ammari de Facebook hesabından konuyla ilgili yaptığı açıklamada, gelişmeleri yakından takip ettiklerini belirtti. Ammari, “Hafter'in devlet başkanlığı ilanı, 2015'ten bu yana ertelenen bir adımdır. Hafter, Tobruk'taki TM'yi de kendi darbe projesine meşruiyet kazandırmak için kullanmıştır. Bugün ise bu meclisin görevi sona ermiş ve saf dışı bırakılmıştır.” paylaşımını yaptı.

UMH’NİN İLERLEYİŞİ SÜRÜYOR

Libya hükümetine bağlı Öfke Volkanı Basın Merkezi tarafından yapılan yazılı açıklamada, Hafter milislerine mühimmat taşıyan Antonov tipi kargo uçağın, 5 Mayıs’ta Terhune Havaalanı’na iniş yaptıktan sonra hava unsurları tarafından vurulduğu bildirildi. Açıklamada, uçağın vurulduktan sonra içindeki silah ve mühimmatın infilak etmesinin, Hafter milislerinin sözcüsü Ahmed el-Mismari’nin uçakta tıbbi malzeme bulunduğu iddiasının doğru olmadığını gösterdiği kaydedildi.

Öfke Volkanı Basın Merkezi ayrıca, bugün Suriye’nin Şam Havaalanı’ndan kalkan Suriye hava yolu şirketi Cham Wings Airlines’e ait Airbus 320 tipi yolcu uçağının, Libya hava sahasına girdikten sonra radardan kaybolduğunu duyurdu. Hava uzmanları, Ürdünlü askeri uzmanlar ve paralı askerleri taşıdığı belirtilen söz konusu uçağın indikten sonra diğer uçak gibi hedef olmamak için takip sisteminden çıkmış olduğu değerlendirmesinde bulundu.

3 BİN KİLOMETREKARELİK ALAN TEMİZLENDİ

Libya'da Hafter güçlerine ağır darbe vuruldu. UMH güçleri, BAE panzerleri, Grad roketleri ve 10 adet tank ele geçirildiğini duyurdu. Libya Hükümeti lideri Fayiz es-Serrac, öldürülen Hafter'e bağlı paralı askerlerin ülkelerine gönderilmelerini emretti. Libya'da hükümet güçleri, başkent Trablus'un batısında yaklaşık 3 bin kilometrekarelik alanı Hafter milislerinden geri aldıklarını duyurdu.

“Barış Fırtınası Operasyonu" çerçevesinde bugün başkent Trablus’un batısında yer alan Surman, El-Cemil, El-Uceylat, Rikdalin, Melite, Zeltan ve El-Asse beldelerinin yanı sıra Sabrata şehrini Hafter milislerinin elinden alarak kontrolü sağladıklarını belirtti.