Hafter'in sözcüsünden açıklama; "Bazı ülkeler bizi hayal kırıklığına uğrattı"

BM ve pek çok ülke tarafından tanınan meşru Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'ne (UMH) karşı 2014 yılında darbe girişiminde bulunan Halife Hafter, arkasına aldığı onlarca ülkenin desteğiyle ülkenin kontrolünü eline geçirmeye çalışmıştı. Fakat son zamanlarda UMH karşısında tutunamayan Libya'da Hafter’in Sözcüsü Ahmed el-Mismari açıklamalarda bulundu.

Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Halife Hafter’in Sözcüsü Ahmed el-Mismari, Libya ordusunun Terhune kentini silah gücü ve askeri üstünlük sonucu almadığını öne sürerek, bazı ülkelerin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi.

Suudi Arabistan’ın Hades televizyon kanalına konuşan Mismari, "Libya hükümeti Terhune'yi silah gücü ve askeri üstünlük sonucu almadı. Bazı ülkeler bizi hayal kırıklığına uğrattı" ifadesini kullandı.

"Bu ülkeler 60’ıncı kilometrede ilerlemenin durdurulacağı konusunda kendisini garantör olarak görüyordu" diyen Mismari, bundan sonra 5+5 formatındaki müzakerelerin başlayacağının hesap edildiğini belirtti.

Mismari, Türkiye'nin Libya'ya müdahalesi ve farklı silahların sahada kullanılmasının ardından Hafter güçlerinin strateji değişikliğine gittiğini ifade etti.