Libya Devlet Yüksek Konseyi: “Seçimler bir yıl ertelenmeli”

Libya Devlet Yüksek Konseyi (DYK), Aralık ayında gerçekleşmesi planlanan başbakanlık seçiminin, seçim yasası üzerinde anlaşma sağlanamaması nedeniyle ertelenmesi gerektiğini söyledi.

Libya’da, 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan seçimler için zaman azalıyor. Taraflar, seçimlerin hukuki kriterlerini düzenleyen anayasal temel konusunda bugüne kadar uzlaşı sağlayamadı.

Temsilciler Meclisi Başkanı ve ülkenin doğusundaki güçlerin lideri Halife Hafter’in siyasi müttefiki Akile Salih, geçtiğimiz haftalarda anayasal temeli belirleyen bir kanun çıkardığını açıklamıştı. Ancak Salih’in tek taraflı şekilde ve mecliste oylamaya sunmadan çıkardığı kanun Libya Devlet Yüksek Konseyi tarafından reddedilmişti.

DYK Başkanı Halid el Mişri, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Başkan seçimiyle ilgili yasaya ilişkin hukuki bir oylama ya da oy birliği olmadan alınan herhangi bir kararı tanımıyoruz” ifadelerini kullandı.

DYK tarafından dün yapılan açıklamada, 24 Aralık’ta gerçekleştirilmesi planlanan başbakanlık ve parlamento seçimlerinin hukuki altyapısını oluşturacak anayasal temel taslağın hazırlanması aşamasında olduğu belirtilmişti.

Libya Devlet Yüksek Konseyi tarafından yapılan açıklamada ayrıca, Konseyin düzenlediği oturumda, Temsilciler Meclisi ve Senato’yu belirleyecek parlamento seçimleri ile başkanlık seçimlerinin hukuki altyapısını oluşturacak iki yasa tasarısının onaylandığı bildirilmişti.

Taslağın uygulamaya geçmesinin ardından oluşturulacak yeni organ ise Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ile Trablus merkezli DYK’nin yerini alacak.

DYK Başkanı Mişri, bundan sonraki süreçte başkanlık seçiminin tarihini belirlemede Ulusal Meclis’in sorumlu olacağını söyledi.

Mişri ayrıca, “Temsilciler Meclisi, başkanlık seçim yasasını sürdürmekte ısrar ederse, bunu seçim sürecine açık bir engel olarak görüyoruz” ifadelerini kullandı.