Erdoğan ve Serrac bir araya geldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Libya UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac ile Vahdettin Köşkü’nde görüştü. Detaylar haberimizde...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Libya Ulusal Mutabakat Hükûmeti (UMH) Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac ile görüştü. Erdoğan’ın Serrac ile Vahdettin Köşkü’nde gerçekleştirdiği görüşmenin ardından bahse konu görüşmeye dair bir basın açıklaması yapıldı. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz Es-Serrac’ı kabulüne ilişkin açıklamalara göre görüşmede, Libya’daki gelişmeler, ikili ilişkiler ve bölgesel meseleler ele alındı.

Erdoğan ile Fayiz Es-Serrac arasında, Libya halkının barış, emniyet ve refahına katkı yapacak ve ikili ilişkileri güçlendirecek verimli bir görüşme gerçekleştirildiği ifade edildi. Erdoğan, görüşmede Türkiye’nin, Libya’nın Birleşmiş Milletler nezdinde tanınan meşru hükümeti ile dayanışma içerisinde olmaya devam edeceğini belirtti. Erdoğan ayrıca, Türkiye’nin önceliğinin Libya’nın siyasi birliği ve toprak bütünlüğü korunarak bir an önce istikrara kavuşması olduğunu yineledi.

 Libya’da sağlanacak barış ve huzurun komşu ülkeler ve Avrupa başta olmak üzere tüm bölgenin yararına olduğunu vurgulayan Erdoğan, uluslararası toplumun da bu doğrultuda ilkeli bir duruş ortaya koyması gerektiğini dile getirdi.

Görüşmede; Türkiye’nin Libya’daki meşru hükümet ile imzaladığı mutabakat muhtıraları çerçevesinde hayata geçirilen iş birliklerini güçlendirecek hususlar ile Türkiye’nin ve Libya’nın Doğu Akdeniz’deki haklarını koruyacak adımlar da bahse konu görüşme sırasında değerlendirildi.