Libya’daki çatışmalar hakkında Dibeybe’den ilk açıklama

Libya’da Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, darbe dönemlerinin sona erdiğini söyledi. Dibeybe, ülkeyi ve başkent Trablus’u koruyacaklarını dile getirdi.

Libya Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Trablus’ta meydana gelen iki grup arasındaki şiddetli çatışmalarda ölü sayısı 32’ye, yaralı sayısı ise 159’a yükseldi.

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe, konu hakkında yaptığı açıklamada, “Ülkemizi kötü niyetli kişilere bırakmayacağız. Ülkemizi ve Trablus’u onur ve şerefimizle koruyacağız. Artık darbe dönemleri kapandı. İsteyen seçimlere girsin. Bu ülke için seçimlerden başka yol yok. Başka yol arayanlara karşı yiğitlerimiz meydandadır” dedi.

Dibeybe, çatışmalarda yaşamını yitirenlere Allah’tan rahmet ve yaralılara acil şifalar diledi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada ise “Trablus’ta Sağlık Bakanlığına bağlı hastaneler ve sağlık merkezlerinin sabahın ilk saatlerinden itibaren hedef alındığı ve bombalandığı” ifade edildi.

Başbakan Dibeybe, Trablus’a yönelik saldırıların ardından İçişleri Bakanlığı ve Başsavcılığa yazılı talimat gönderirken, bölgeye yönelik saldırıya katılan tüm kişilerin milis ya da sivil fark etmeksizin tutuklanması için derhal harekete geçilmesi emrini verdi.