Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti'nden ABD'ye üs çağrısı

Libya’da 2011 yılından beri süregelen iç savaşa içinden çıkılmaz bir hal almış durumda. ABD, Libya’ya yönelik politikasında kafa karışıklığı yaşarken, meşru Libya’ya hükümetinden üs çağrısı geldi. ABD, Libya hükümetinin çağrısı üzerine bölgede üs açacak mı? Beyaz Saray neden kafa karışıklığı yaşıyor? Hafter’i hangi ülkeler destekliyor?

Libya’da Halife Hafter’in meşru hükümete karşı darbe girişimin ardından ülkede baş gösteren kanlı iç savaş dinmek bilmiyor. Her geçen gün şiddetini arttırarak devam iç savaşta, Halife Hafter, Birleşmiş Milletler ve pek çok ülke nezdinde tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti’ne (UMH) karşı savaşıyor.

2014 yılından beri binlerce insanın hayatını kaybettiği ve binlercesinin de evlerini terk ettiği Libya iç savaşında, UMH’ye karşı savaşan Hafter, tüm çabalara rağmen ateşkes masasına oturmuyor. En son Rusya’da gerçekleşen ateşkes müzakerelerinde Hafter, anlaşmaya yanaşmayı kabul etmedi. Hali hazırda süren Cenevre görüşmelerinde de sonuç alınabilmiş değil. Libya krizi girerek derinleşirken, UMH’den Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) çağrı yapıldı.

"ABD'NİN LİBYA'DA ASKERİ ÜS KURMASINI ENGELLEMEYİZ"

BM tarafından tanınan meşru Ulusal Mutabakat Hükümeti (UHM) İçişleri Bakanı Fethi Başağa, ABD'nin Libya'da askeri üs kurmak istemesi durumunda buna engel olmayacaklarını söyledi. Libya El-Ahrar televizyonunun haberine göre, ABD merkezli Bloomberg News'e konuşan Başağa, "Ruslar Libya'da Hafter için değil, Libya ve Afrika'daki stratejik çıkarları için bulunuyorlar." ifadelerini kullandı. Başağa, ABD'nin Libya'da üs kurmasına engel olmayacaklarını ve bu üssün Libya’da istikrarın sağlanmasına katkıda bulunacağını dile getirdi.

'RUSYA İÇİN AFRİKA’YA AÇILAN BİR KAPIYIZ’

İçişleri Bakanı Fethi Başağa, “Libya Akdeniz’de önemli bir ülke, petrol kaynakları, 1,9 bin kilometreye uzanan kıyıları, limanları onu Rusya için Afrika’ya açılan bir kapı yapıyor. Eğer ABD üs talep ederse biz, Libya hükümeti olarak terör ve organize suçlarla mücadele, ayrıca müdahale eden diğer ülkelerin uzakta tutulması için buna karşı gelmeyiz” diye konuştu.

ABD’nin Afrika ülkelerindeki askeri varlığının revizyonu ile ilgili planları da yorumlayan Bakan Başağa, “Yeniden konuşlanma planlarını sonuna kadar anlamış değiliz. Fakat bu yeniden konuşlanmada, Rusya’nın manevra yapmasına boşluk bırakmamak için Libya’nın da dikkate alınmasını umuyoruz” dedi ve ekledi: “Ruslar Libya'da sadece Hafter için değiller, Libya ve Afrika'da büyük bir stratejiye sahipler.”

ABD NE YAPACAK?

2011 yılında önceki Libya lideri Muammer Kaddafi iktidarının sona ermesiyle birlikte ülke kaosun içine sürüklendi. Hükümetin kurulmasına rağmen silahlı grupları etrafına toplayan Hafter, meşru hükümeti devirme girişiminde bulundu ve silahlı çatışmaların fitilini ateşledi. İktidar hırsından ötürü meşru hükümete karşı savaş açan Hafter, Libya’daki iç savaşın bu denli derinleşmesine neden oldu.

BM nezdinde ve pek çok ülke tarafından Libya’nın tek meşru hükümeti olarak tanınan UMH’ye karşı savaşan Hafter’e pek çok ülkeden hem maddi hem manevi destek yağıyor. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Suudi Arabistan’ın başı çektiği ülkeler, uluslararası teamüllere rağmen Hafter’e destek veriyorlar. Arap ülkelerinden sonsuz derecede destek alan Hafter, diğer taraftan da Rusya’dan destek alıyor.

UMH, pek çok ülkeden destek alan Hafter’e karşı henüz pozisyonunu belli etmemiş olan ABD’ye üs çağrısında bulundu ama Washington, Libya’da aktif olarak yer almış değil. Washington’un Libya’ya yönelik aktif olmamasının dışında hangi tarafta duracağı da merak edilen hususlar arasında. Nitekim ABD’nin Ortadoğu müttefikleri ’Suudi Arabistan-BAE’ Hafter’i destekliyor. Söz konusu iki ülkenin dışında Hafter’in destekçileri arasında Rusya’da bulunuyor. Dolayısıyla ABD’nin Rusya ile birlikte Hafter’i destekleyip desteklemeyeceği merak uyandıran konulardan.

ABD, Rusya ile birlikte müttefiklerinin desteklediği Hafter’e mi destek verecek yoksa, UMH’ye mi destek verecek? İlerleyen süreçte bu sorunun cevabını alacağız. Fakat şu bir gerçektir ki, ABD’nin bugüne kadar Libya’ya yönelik pozisyonunu açıklamamasının nedeni, Rusya ile aynı doğrultuda politika geliştirmek istememesidir. BAE’nin ve Suudi Arabistan’ın da Hafter’i desteklemesi ABD’yi ikilemin içerisine çekiyor.