Libya’da kim kiminle savaşıyor? Son durum haritası

Libya'da isyancı Hafter güçlerinin saldırıları devam ederken, Türkiye ile Libya arasında yeni bir süreç başladı. Bölgede karışıklığın arttığı son günlerde kim kiminle savaş halinde? Hangi ülkeler, hangi grupları destekliyor? İşte Türkiye’nin Libya’ya asker göndermeye hazırlandığı bu günlerde bölgenin son durum haritası..

Fethiye Mutaf Narin - INTELL4

Libya, ülkeyi yaklaşık 42 yıl yöneten Muammer Kaddafi’nin devrilmesinin ardından kaosa sürüklendi. Arap Baharı adı altında 2011'de patlak veren ayaklanmalar neticesinde Ulusal Geçiş Konseyi önderliğinde demokratik geçiş sürecine girdi ve 2012'de gerçekleştirilen seçimler ile yeni yönetim şekillendi. IŞİD sorunuyla boğuşan ülke bu süre içinde IŞİD’e karşı çok sayıda operasyon düzenledi. IŞİD’in ortadan kaldırıldığı ülkede iki taraflı hükümet sorunu ortaya çıktı. Bir tarafta General Hafter öncülüğündeki Libya Ulusal Ordusu, diğer tarafta ise başkenti Trablus olan Ulusal Mutabakat Hükümeti.

Zaman içinde bu iki farklı yönetimin ortaya çıkması sebebiyle ülke adeta savaşa sürüklendi. Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’ne göre Libya’da çatışmalar nedeniyle sayısı tam olarak bilinmese dahi şu ana kadar binlerce kişi hayatını kaybetti. Birleşmiş Milletler de çatışmaların başlamasından bu yana on binlerce kişinin yerlerinden olduğunu kaydetti.

KİM HANGİ HÜKÜMETİ DESTEKLİYOR?

Merkezi Trablus’ta bulunan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH), Birleşmiş Milletler başta olmak üzere Türkiye, Avrupa Birliği, bazı AB ülkeleri ve uluslararası kurumlar tarafından meşru kabul ediliyor ve destekleniyor. Tobruk merkezli Temsilciler Meclisi ise Rusya, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri ve Fransa tarafından destek görüyor. ABD ise geçenlerde savaşta her hangi bir tarafı desteklemediğini açıklamıştı. Tunus ise ise yaptığı açıklamada her iki tarafa da eşit uzaklıkta olduğunu açıkladı.